Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Nie każdy kaszel u dziecka to Covid-19 - dyskusja alergologa z pulmonologiem

prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Nie każdy kaszel u dziecka to Covid-19 ODC. 1/1

Nagranie webinaru

 

Transkrypcja Nie każdy kaszel u dziecka to Covid-19 - dyskusja alergologa z pulmonologiem 

 

00:00:28 

Jeśli szukasz jednego sposobu na suchy i mokry kaszel, możesz się rozczarować różne rodzaje kaszlu wymagają różnych rozwiązań, lewo, prąd pogonii, suchy kaszel to lek pierwszego wyboru w kaszlu suchym nie zaburza oczyszczania śluzowo rzęskowego i masz szybki początek działania lek podajemy dzieciom powyżej 2 roku życia 3 razy miał. 

00:00:48 

Dobę, a coz kaszlem mokrym zyr do medem nie podskoczy r do mety to lek mu polityczny o wielokierunkowym spektrum działania, którego okres półtrwania wynosi od jednej do 3 godzin. 

00:00:59 

Dlatego nie wpływa na sen dziecka, a to oznacza, że cała rodzina może spokojnie przespać noc. Dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotu infekcji. 

00:01:09 

Lek jest dostępny w 3 postaciach, co pozwala dopasować postać leku do wieku dziecka lewu. Prąd i argument grają na różnych pozycjach, ale w jednej drużynie. 

00:01:19 

Łączy je skuteczność wysoka jakość i profil bezpieczeństwa zapewnione przez Angelini włącz ich do leczenia swoich małych pacjentów. 

00:01:53 

Dobry wieczór państwu Witam serdecznie osoby, które zainteresowały się naszym webinarem, nazywam się Henryk Mazurek. Jest tam pediatrą pół monologiem, alergologiem. Witam również serdecznie 2 współprowadzącego to spotkanie pana doktora Andrzeja Pogorzelskiego. 

00:02:10 

Dzień dobry państwu. 

00:02:12 

Będziemy mieli przyjemność zająć państwu po 20 minut naszymi prezentacjami, które mam nadzieję, że staną się okazją również do zadawania pytań ze strony państwa, na które spróbujemy odpowiedzieć, czy nam się uda. To się okaże, proszę państwa, rozpocznę. 

00:02:29 

Swoją prezentacją tak jak powiedziałem ok. 20min. państwu zajmę proszę państwa żyjemy w ciekawych czasach to życzenie czy raczej przekleństwo 

00:02:39 

Niestety sprawdziło się na naszym pokoleniu i co tu dużo mówić nie jest to zbyt optymistyczne, co obserwujemy wokół, ale z jednej strony mamy okazję zobaczyć przyśpieszony. 

00:02:54 

Wpisz pieczonym tempie, jak gdyby coś, czego uczyliśmy się w historii medycyny, jak medycyna radzi sobie z gromadzeniem dowodów? Myślę z medycyny, żeby spróbować zająć stanowisko wobec tego, co dzieje się wokół nas. 

00:03:11 

Tu przypomnę, że jeśli chodzi o ostatnie epidemie, które przetoczyły się w ostatnich kilkudziesięciu latach przez świat, w przypadku wirusa HIV trzeba było kilkunastu miesięcy od stwierdzenia etiologii wirusowej. Po identyfikację wirusa w przypadku wirusa SARS. 

00:03:31 

Wystarczył miesiąc. Mam na myśli wirusa SARS co w jeden i teraz nawet w nieco krótszym czasie udało się zidentyfikować czynnik przyczynowy i w tym trudnym czasie w tym trudnym czasie chcielibyśmy chcielibyśmy porozmawiać na temat ogólnie zatytułowany nie każdy kaszel u dziecka to COVID. Czy mogę prosić prezentację? Proszę państwa, kaszel jest jak doskonale wiem. 

00:03:57 

My często obserwowanym objawem tak naprawdę traktujemy go jako odruch obronny, który równocześnie jest bardzo nie swoistym objawem różnego rodzaju dolegliwości, przede wszystkim ze strony układu oddechowego, przede wszystkim dolnych dróg oddechowych. 

00:04:13 

Jeśli spojrzymy na najczęstsze przyczyny kaszlu ostrego, bo będziemy na tym się koncentrować w trakcie naszych prezentacji, to widać, że tak naprawdę najczęściej przyczyną ostrego kaszlu dzieci są infekcje górnych dróg oddechowych, z tym że w przeciwieństwie do tych. 

00:04:30 

Innych przyczyn, które widzimy dalej w przypadkach. 

00:04:33 

Infekcje górnych dróg oddechowych kaszel pojawia się w sytuacji, kiedy wydzielina ścieka z góry albo kiedy stan zapalny schodzić zaczyna już poniżej poziomu krtani, ale w ten w infekcjach górnych dróg oddechowych kaszel nie jest bardzo uciążliwym objawem. W przeciwieństwie do tych przyczyn, które jak widzą państwo, są ewidentnie w mniejszości. Oczywiście. 

00:04:56 

Mając przed sobą dziecko z kaszlem, który rozpoczął się niedawno wy obecnej chwili, musimy również brać pod uwagę, że przyczyną być może jest również zakażenie wirusem SARS co w 2. 

00:05:11 

Tak czy inaczej postępowanie w każdym, z którymi się nie zmieniło Wywiad. Badanie chorego dziecka. No w niektórych sytuacjach tele wizyta, więc tylko obserwacja przy pomocy środków. 

00:05:24 

Informatycznych natomiast oczywiście w tym wszystkim przede wszystkim lekarz poszukuje ewentualnej obecności objawów alarmowych lub wskaźnikowych, które albo wskażą na potrzebę pilnego leczenia pilnego postępowania, albo wskażą odpowiedzią, jakie rozpoznanie jest przyczyną. Oczywiście badania dodatkowe w większości przypadków nie są konieczne, natomiast jako pulmonolodzy. 

00:05:47 

Wiemy, że idziemy głównie 2 ścieżkami, ścieżką czynnościową, ścieżką obrazową. Inne badania są badaniami. Rzeczywiście już jeszcze bardziej dodatkowi. Tu oczywiście zmierza to Wszystko do ustalenia optymalnego postępowania. 

00:06:00 

Jeżeli przyczyną jest banalne zakażenie wirusowe, infekcja górnych czy już nawet dolnych dróg oddechowych taka jak zapalenie oskrzeli podstaw. 

00:06:08 

Oczywiście w przypadku braku objawów alarmowych czy wskaźnikowych pozostaje postępowanie objawowe, a więc zapewnianie komfortu dziecka, w tym być może łagodzenie nadmiernego kaszlu urzadzeń, ułatwianie ewakuacji wydzieliny. 

00:06:22 

Ale jeżeli uda nam się ustalić prawdopodobną swoistą przyczynę, być może trzeba włączyć leki przeciw astmatyczne, jeśli podejrzewamy, czy rozpoznajemy zaostrzenie astmy być może skierować dziecko na bronchoskopia. Jeśli podejrzewamy aspiracja ciała obcego i tak dalej. 

00:06:38 

I tak dalej. 

00:06:39 

Tu sytuacja, tak jak wspomniałem, zmieniła się w ostatnich miesiącach. Tutaj przedstawiłem państwu pokrótce historię epidemii, którą myślę, że doskonale wiemy. Proszę zwrócić uwagę na ogromną dynamikę, dynamikę. 

00:06:55 

Tej epidemii tu chodzi nie tylko o liczby zachorowań. Tu chodzi również o liczbę publikacji, które pojawia się na ten temat. Proszę państwa, sprawdzałem dzisiaj. 

00:07:05 

W bazie pubmed jest około 120000 publikacji dotyczących zakażenia wirusem SARS, co w 2 dotyczących dotyczących tejże pandemii. Jeśli ograniczyłem wyszukiwarkę do 3 słów kluczowych COVID, czyli rękaw, czyli kaszel, okazało się, że tych publikacji na dzisiaj w południe było 459. Jak sprawdzałem, w niedzielę było ich 455, czyli widać, że również wiedza medyczna w błyskawicznym tempie rośnie i tutaj mamy oczywiście. 

00:07:36 

Doniesienia mniej i bardziej istotne, aczkolwiek. 

00:07:40 

W tej chwili na bieżąco trudno jest często ocenić wagę poszczególnych publikacji dopiero z perspektywy wielu tygodni raczej miesięcy można ocenić, które z tych publikacji rzeczywiście coś wnosiły. Przypomnę, jak chaotycznie wyglądały i wyglądają dalej poszukiwania terapii, chociażby rozważania dotyczące skuteczności terapii osoczem dotyczące skuteczności hydroksychlorochiny o remdesivir MI tak dalej. Tak więc wiemy, że dopiero po pewnym czasie można. 

00:08:10 

Spróbować ustalić, co tak naprawdę jest istotne w tych doniesieniach. 

00:08:16 

Przypomnę, że jeżeli chodzi o manifestacje, ona u dorosłych jest zwykle wiele objawow, a tutaj widzą państwo w oparciu o kilka przeglądów piśmiennictwa, jakie można znaleźć obficie w tym piśmiennictwie. 

00:08:32 

Tak mniej więcej można oszacować częstość występowania objawów w grupach osób dorosłych, z tym że oczywiście państwo mogą powiedzieć, a ja w innej. 

00:08:41 

Winnym przeglądzie widziałem nieco inne odsetki. Oczywiście tak jak mówię tu jest między jakaś średnia czy wartości. Najczęściej powtarzające się w tych przeglądach piśmiennictwa, do których dotarłem zwraca uwagę fakt, że gorączka kaszel, osłabienie, zaburzenia węchu, smaku i duszność są tymi objawami, które najbardziej niepokoją i każą myśleć o. 

00:09:02 

Zakażeniu wirusem SARS co w 2. Oczywiście tym, co wiemy i to jest bardzo niepokojące, to jest taki nie do końca prosty przebieg tych zakażeń, bo wiemy, że mniej więcej 7 10 dni od pierwszych objawów u części pacjentów dochodzi do nasilenia duszności do pogorszenia stanu, a z kolei, że 4 6 tygodni po przebyciu zakażenia u dzieci z kolei pojawia się. 

00:09:25 

Wielu układowy system yy zespół zapalny, tak więc warto zwrócić uwagę, że u dzieci jednak obraz kliniczny jest nieco inny. 

00:09:33 

Jak państwo spojrzą na częstość objawów, które z kolei też w oparciu o najnowszy przegląd piśmiennictwa pediatrycznego państwu prezentuje. To zwracają uwagę zwraca uwagę kilka rzeczy po pierwsze. 

00:09:45 

Częstość występowania tych objawów jest wyraźnie mniejsza niż w przypadku osób dorosłych po 2 i najważniejsze, jak spojrzymy na ten histogram kołowy, który państwu tutaj przedstawiłem na białym tle widać, że ogromny. 

00:10:00 

Odsetek stanowią przypadki bezobjawowe lub łagodny, natomiast przypadki ciężkiej, krytyczne, jak widzimy tutaj, stanowią tylko około 3%. Na szczęście, czyli widać, że w większości przypadków przebieg jest stosunkowo łagodny, a na pewno znacznie łagodniejszy. Aniżeli w przypadku osób dorosłych wyraźnie widać, że rzadziej są objawy wymagające hospitalizacji, rzadziej są objawy wymagające oddział intensywnej terapii i praktyczne w pierwszej dekadzie życia. 

00:10:32 

Nie stwierdza się zgonów, a jeśli? 

00:10:34 

Czyli to dotyczą dzieci z przewlekłymi chorobami sprzegle, którymi chorobami układu oddechowego czy jest przewlekłymi chorobami, takimi jak choroba nowotworowa. 

00:10:45 

Tak więc dzieci zdrowe, generalnie dzieci, pierwotnie zdrowe przechodzą tą infekcję stosunkowo łagodnie tu jeżeli porównamy te 2 poprzednie slajdy, które państwu pokazałem, tym bardziej widać różnice w częstości nawet tak banalnego objawów jak gorączka. Wydawałoby się, która wydaje się, że generalnie częściej jest obserwowana u dzieci. 

00:11:04 

Tutaj okazuje się, że zaledwie połowa dzieci zakażonych wirusem SARS, co w 2 prezentuje ten objaw? 

00:11:10 

Kaszel 37% duszność proszę spojrzeć 1% zakażonych tu zwraca się uwagę, że objawy są łagodniejsze, tak jak wspomniałem, znacznie mniej tych objawów u dzieci się obserwuje. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy zwykle przedstawiają zestaw wielu objawów. No i bardzo często jest izolowana. Nawet prezentacja, że dziecko zgłasza się tylko z jednym objawem. Wspomniałem już wcześniej o wyraźnie mniejszej śmiertelności i to Wszystko prowadzi do. 

00:11:41 

Stawiania pytania, dlaczego dzieci rzadziej chorują, a przebieg jest wyraźnie łagodniejszy. Tu zwraca się uwagę na 2 aspekty. 

00:11:49 

Jeden to jest fakt, że u dzieci obserwuje się mniej chorób, które de facto stanowią czynnik ryzyka, czyli u dzieci. 

00:11:56 

Rzadziej stwierdza się obciążenie chorobami, takimi jak nadciśnienie cukrzyca typu 2 czy nawet astma niezwiązana z zapaleniem typu Th 2. 

00:12:06 

Również po hp jest oczywiście jednostką typową dla dla osób dorosłych z 2 strony. Podkreśla się też być może ochronną rolę pewnych elementów, których obecność częściej występuje u dzieci. 

00:12:19 

Wyższe stężenia witaminy D 3, duże stężenia melatoniny. 

00:12:24 

Być może rola odpowiedzi immunologicznej. Po pierwsze dominacja odpowiedzi nie swoistej u dzieci tutaj pomyliłem się na slajdzie, opuściłem nie także proszę na to nie zwracać uwagi. 

00:12:35 

My natomiast stosunkowo słabsza słabsze generowanie odpowiedzi swoistej i jeszcze jeden element z tym związany to fakt, że dzieci, które uczęszczają często do zbiorowiska, przechodzą często infekcje mają też często. 

00:12:49 

Niedawno przebyte zakażenia innymi koronawirusami tymi czternascie 4 jednym z 4 epidemicznych typów, które krążą w społeczeństwie i stąd być może również pewna reaktywność krzyżowa, może pozwala też spowodować mnie zmniejszone ryzyko zakażenia u dzieci. 

00:13:06 

Podnosi się też, że te częste zakażenia u dzieci mogą też wywierać efekt nieswojej się stymulujący poziom aktywności Układu Immunologicznego i w związku z tym bardziej skuteczne zwalczanie patogenów. 

00:13:19 

Niewątpliwie zwraca się też uwagę na fakt, że u dzieci podstawowe receptory dla wirusa SARS co w 2 występują w znacznie mniejszej ilości, w szczególności w pęcherzykach płucnych, co powoduje znacznie trudniejsze informowanie dolnych dróg oddechowych. 

00:13:35 

Dodatkowo być może rolę odgrywa też znacznie bogatszy mikroblog mikrobiomu dzieci, który jak wiemy jest bardzo istotnym czynnikiem stymulującym nasz układ immunologiczny. 

00:13:46 

To przeźrocza pozwoliłem sobie umieścić. Ono pochodzi spis mini z was artykułu przygotowanego przez autorów z Iranu. Co ciekawe, bardzo trafnie moim zdaniem UE. 

00:13:57 

Moje przyczyny zmienności przebiegu, zakażenia wirusem SARS co w 2 czynniki związane z wirusem, a więc liczba wirusów, jakie dostaje się układu oddechowego, wariant genetyczny, równoczesne zakażenie innymi wirusami, które mogą stymulować odpowiedź chociażby w produkcji interferonu w czynniki osobnicze. 

00:14:16 

Podłoże genetyczne, w tym już w tej chwili wiadomo pewnych specyficznych polimorfizm Ach w układzie immunologicznym, które odpowiadających za odpowiedź Immunologiczną, które mogą powodować odpowiednio cięższy lub łagodniejszy przebieg. 

00:14:28 

O chorobach współistniejących mówiłem płeć. Oczywiście męska jak zwykle gorzej styl życia. 

00:14:33 

Ja w tym zwraca się uwagę między innymi na fakt, żeby oszczędzać nasz organizm, żeby zarezerwował sobie siły na markę na walkę. Oczywiście z wirusem SARS Kostków 2 palenie, które zwiększa liczbę receptorów face 2. 

00:14:47 

Rola szczepień być może również podnoszących aktywność układu immunologicznego. Tu zwraca się uwagę w szczególności na szczepionkę BCG, ale również szczepionka Mmr, czyli te szczepionki przede wszystkim, w których zawarte są antygeny wirusa Odry. Ponieważ tu wydaje się, że one też zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu. No i wiek dieta. 

00:15:10 

Styl życia, klimat zanieczyszczenia powietrza, bo wydaje się, że zanieczyszczenia powietrza zresztą, podobnie jak pyłki, wydaje się, że niestety niekorzystnie wpływają na przebieg zakażenia SARS koffa. 

00:15:24 

Ale wróćmy do dziecka dziecka, które zgłasza się do gabinetu. Być może właśnie z wiodącym objawem jako każe tutaj zestawiłem podstawowe jednostki, z którymi musi mi musi. 

00:15:36 

I my różnicować dziecko zgłaszający się z tychami zakażenia układu oddechowego. Oczywiście tych jednostek tutaj wymieniłem. Te najczęstsze tych jednostek można było wymienić więcej i tak naprawdę z tej tabeli wynika jedno. 

00:15:50 

Po pierwsze kaszel jest to, co już mówiłem na początku objawem nieswoiste i tu trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na konfigurację innych objawów, które mogą nas. 

00:16:01 

Naprowadzić na właściwy trop. Przykładowo oczywiście klasycznie zaburzenia węchu smaku, ale zwróćmy uwagę na jeszcze jeden element przypadku zakażenia wirusem SARS co w 2 rzadko obserwuje się wizji, czyli jeśli obserwujemy świsty wydechowe, to raczej trzeba szukać innego czynnika przyczynowego, rozważać między innymi zaostrzenie astmy. 

00:16:21 

Analogicznie zmiany spojówkowego rzadko występują w zakażeniu SARS co w 2. Jeżeli obserwujemy intensywne objawy świąt, przekrwienie oczu łzawienie. Być może przyczyną jest. 

00:16:32 

Niedawne narażenie na pyłki, które już teraz zaczyna. 

00:16:36 

Krążyć w powietrzu. No i oczywiście pogorszenie stanu może sugerować nam, że może to być przebieg zakażenia SARS wirusem SARS cov 2, ale może się pojawiać także w innych jednostkach chorobowych tu. 

00:16:51 

Przy zostawiłem tylko różnicowanie z przeziębieniem i z Alergicznym nieżytem nosa. Ukazała się bardzo ciekawa publikacja stanowiska ekspertów, zwracając uwagę na. 

00:17:00 

Różnicowanie tych bardzo częstych jednostek chorobowych, gdzie zwraca się uwagę na właśnie zaburzenia smaku. Proszę zwrócić, zaburzenia smaku okazały się być tym najbardziej różnicującym pomiędzy zakażeniem wirusem SARS co w 2 Przeziębieniem i Alergicznym Nieżytem nosa. 

00:17:19 

Co ciekawe, zmian jest połówkowe. Nie osiągnęły tutaj swoistość, ale proszę zwrócić uwagę, że też raczej kierują nasze podejrzenie przede wszystkim w kierunku alergicznego, głównie oczywiście sezonowego nieżytu nosa. 

00:17:31 

I to, co wspomniałem wcześniej. Ekspozycja nie tylko na zanieczyszczenia, ale również na pyłki proszę. 

00:17:36 

Ponieważ wzrost stężenia pyłków osto ziaren na metr sześcienny, czyli to już jest duże stężenie, powoduje wzrost występowania zakażeń wirusem SARS Cov 2 na danym terenie o około 4%. Tu warto wspomnieć o kolejnej choroby alergicznej, jaką jest nas. No oczywiście alergiczną, głównie w wieku przede wszystkim rozwojowym, gdzie plus minus około 90% dzieci ma właśnie astmę związaną z zapaleniem th 2. Mimo pierwotnych obaw, że dzieci zasną bedą. 

00:18:07 

Przechodzić ciężej nie tylko zresztą dzieci, również osoby dorosłe. Okazuje się, że w większości doniesień nie stwierdza się częstszego występowania osób z Astmą wśród osób hospitalizowanych dotkniętych ciężkim przebiegiem niż częstość asmy w populacji. 

00:18:22 

Wręcz przeciwnie wydaje się w wielu publikacjach, że częstość osób z Astmą wśród zakażonych wirusem SARS co 2 jest niższa. Stąd pojawiły się spekulacje, dlaczego osoby z chorobami alergicznymi rzadziej. 

00:18:37 

I łagodniej prawdopodobnie chorują na zakażenie wirusem SARS Cov 2. Tu zwraca się uwagę, że jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem typu th 2, wyższe stężenia typowych Cytokin dla tego typu zapalenia Interleukiny 4, 5 i 13 obniżają ekspres ja całe 2 stąd. 

00:18:56 

Pojawia się mniejsze rys. 

00:18:57 

Tylko zakażenia, mniejsza liczba wirusów znajduje Wrota wejścia do organizmu. Dodatkowo ochronny znaczenie ma eozynofilia. Tu dodajmy podkreślano w wielu pracach, że zniknięcie eozynofili z krwi pacjentów było źle rokującym czynnikiem zwraca się uwagę, że właśnie eozynofile mogą odgrywać istotną również rolę. 

00:19:21 

Redukcji liczby cząstek wirusa w naszym organizmie dodatkowe korzystne działanie mimo pierwotnych obaw może mieć stosowanie glikokortykosteroidów tu, zwłaszcza w odniesieniu do 3 cząsteczek zwrócono uwagę na korzystne efekty cykle SONY ten moment anson oraz budes o nic, że być może szczególnie silnie prowadzą do zmniejszania liczby cząsteczek wirusa. Jakie są obecne w naszym organizmie? 

00:19:45 

Dodatkowo ochronną rolę w niektórych jednostkach mogą mieć niskie stężenia Interleukiny 6 tu trzeba dodać coś, co jest zasługą. Niewątpliwie naszych pacjentów, którzy wystraszeni tymi obawami o ciężki przebieg zaczęli bardzo starannie stosować się do zaleceń. A więc. 

00:20:06 

Dystans dezynfekcja maseczka, dobra ather encia do leczenia, ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy. Być może, że te behawioralne elementy doprowadziły do tego korzystnego, jakby nie było efektu. 

00:20:19 

Mniejszej chorobowości i rzadszego obserwowania ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS co w całym związku z tym proponuje się? 

00:20:29 

Osobom z astmą nie tylko dzieciom zasnął. Po pierwsze zwraca się uwagę na fakt, że w świetle obecnego stanu wiedzy nie wydaje się, że aby były one dotknięte większym ryzykiem zakażenia wirusem SARS Cov 2 nie ma również powodu, żeby obawiać się, że są zagrożone ciężkim przebiegiem. 

00:20:48 

Choroby jaką jest COVID 19 z małym jednym wyjątkiem zwraca się uwagę, że jeżeli chodzi o astmę, w której odgrywają rolę mechanizmy inne niż zapalenie tehade, zwłaszcza jeśli jest to astma o ciężkim przebiegu i słabo kontrolowana. 

00:21:03 

W tym wypadku niestety istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu wymagającą hospitalizacji oio mu i być może dalszych dalszych powikłań stąd. 

00:21:13 

Żeby poprawić kontrolę as nożem albo utrzymać dobrą kontrolę, astmy podkreśla się. 

00:21:18 

Role regularnego leczenia systematycznego stosowania zaleconego leczenia, w tym nebulizacje w warunkach domowych też nie są groźne. Natomiast w warunkach placówek ochrony. 

00:21:29 

Zdrowe powinny być w miarę możliwości minimalizowane, żeby ograniczyć rossie w aerozolu, być może potencjalnie zakaźnego. Ważne jest pod trzymanie szczepień. 

00:21:39 

Nie tylko grypy wiemy, że grypa teraz znikła, jak niektórzy mówią grypa zachorowała na kobiete COVID i odeszła, ale również w tym zachęcać naszych pacjentów zasnął, aby jeśli tylko będą mieli możliwość, żeby zaszczepili się również przeciwko wirusowi SARS Cov 2 oczywiście wspomniane wcześniej stosowane środków dystansowania maseczek, dezynfekcji oczywiście odgrywają ogromną. 

00:22:00 

Ale i jeszcze słowo na temat badań dodatkowych sugeruje się w tym wytyczne Jeana w najlepszym dla niej już w tym stanowisku z grudnia ubiegłego roku zwraca uwagę, żeby. 

00:22:12 

Ograniczać wykonywanie spirometrii tu oczywiście, jeśli jest konieczna dla oceny pacjenta, staramy się ją zrobić w reżimie sanitarnym, ale sugeruje się być może powrót do techniki do metody, która troszeczkę odeszła w zapomn. 

00:22:27 

Być może warto wrócić do indywidualnych pieklo metrów, dzięki którym pacjent może wykonywać pomiary w domu. Może je raportować do lekarza. 

00:22:35 

Zwłaszcza dodajmy, są już obecne na rynku niezbyt drogie spirometr y do stosowania w warunkach domowych, wyglądające będące po prostu niczym innym jak przystawką do smartfona, dzięki czemu może pacjent wykonać w domu spirometr, je raportować ją do lekarza i dzięki temu wspólnie ustalić strategię bez konieczności stawiania się w placówce ochrony zdrowia. No i oczywiście tam, gdzie to jest potrzebne jak najbardziej. 

00:22:59 

Warto rozważyć diagnostykę w kierunku. 

00:23:02 

Zakażenia wirusem SARS Cov 2 tu czasem pomocne są nieswoiste wskaźniki stanu zapalnego. Lista jest bardzo długa i tutaj wymieniłem zresztą w kolejności alfabetycznej te najczęściej stosowane w jednym zestawieniu z ubiegłego roku czy sprzed 2 lat doliczono się 258 wskaźników stanu zapalnego. Tak więc wybór mamy szeroki dostępnością może troszeczkę gorzej, ale zwróćmy uwagę na fakt, że te wskaźniki, które pozwalają nam ocenić czy bardziej zakażenie wirusowe. 

00:23:33 

Czy bardziej zakażenie bakteryjne? 

00:23:35 

Mają znaczenie w diagnostyce, ale zwracam uwagę, że takie markery jak pro galicyi to nina okazały się mieć dużą wartość rok owni czlon u tych pacjentów, którzy są zakażeni wirusem SARS Cov 2 wzrost stężenia pro kalcyt oni niestety jest czynnikiem wskazującym na ogromne ryzyko ciężkiego przebiegu zagrożenia. 

00:23:56 

Potrzebą korzystania z udziałem tej samej opieki medycznej, a być może nawet zagrożenia. Zgodę. Oczywiście, jeśli podejrzewamy jednak w dalszym ciągu, zwłaszcza być może po oznaczeniu nieswoistych wskaźników zapalnych, że możemy mieć do czynienia z zakażeniem wirusem SARS co FDA możemy sięgnąć po metody już diagnostyki swoistej, które spróbują nam odpowiedzieć na pytanie, czy to jest wirus SARS cov 2? 

00:24:19 

Tutaj zwróćmy uwagę, że można iść 2 ścieżkami. Pierwsza ścieżka to jest potwierdzenie obecności wirusa. Tak naprawdę zwróćmy uwagę, że ta metoda. 

00:24:27 

Która jest najbardziej miarodajna? 

00:24:29 

Jest de facto złotym standardem, to jest hodowla wirusa. Jest bardzo rzadko stosowana i zamiast niej taki pozłacany standard stosujemy, jakim jest poszukiwanie kwasu nukleinowego wirusa SARS co w 2, ale trzeba podkreślić jedną rzecz, o ile w hodowle dodatnio uzyskuje się tylko w przypadku, kiedy pacjent jest źródłem zakaźnych cząstek. 

00:24:51 

Tak to pamiętajmy, że kwas nukleinowych świadczy o tym, że mamy tylko materiał genetyczny wirusa, a wcale nie jest to przesłanką, która pozwalała by stwierdzić, że na pewno są to cząstki zakaźne. 

00:25:01 

Z 2 strony możemy mierzyć swoistą odpowiedź immunologiczną, czyli różnego rodzaju, stosować metody serologiczne, ale zwróćmy uwagę na opóźnienie, jakie się pojawia. Nawet potwierdzania obecności wirusa maten. 

00:25:14 

Kilkudniowe kilku dniowe okienko kiedy, kiedy może wypadać ujemnie. Natomiast znacznie większe ono jest w przypadku oczywiście odpowiedzi immunologicznej. Zwróćmy uwagę, że metoda serologiczne jest tylko śladem kontaktu z wirusem i tylko niektóre z tych przeciwciał tylko przeciwciała przeciwko białku S mają znaczenie neutralizujące, ale tak naprawdę możemy dzięki temu dowiedzieć się dopiero po pewnym czasie, że zetknęliśmy się z tym pił to wirusy, no i oczywiście szybkie testy, które funkcjonują w różnych wariantach, są takie, które wykrywają przeciwciała. Są takie, które wykrywają antygeny. Oczywiście ogromna zaleta. 

00:25:48 

To szybkość ozna. 

00:25:49 

Życzenia, ale oczywiście pewnym kosztem. Oczywiście pewnych pewnych ograniczeń, proszę państwa podsumowując to co chciałem państwu powiedzieć, to przede wszystkim zwrócić uwagę, że na szczęście dzieci przechodzą zakażenie wirusem SARS, co w 2 rzadziej i łagodniej niż osoby starsze i kaszel jest obecny u mniej niż połowy dzieci zakażonych wirusem SARS, co w 2. 

00:26:13 

I w związku z tym, jeśli trafia do nas dziecko z każdym oczywiście musimy pamiętać, że to może być być może zakażenie wirusem. 

00:26:20 

SARS co w 2. Ale pamiętajmy przede wszystkim o innych przyczynach kaszlu, które na pewno są znacznie bardziej częste. 

00:26:29 

Rozważamy również inne przyczyny, ale trzeba też pamiętać o tym, że kaszel nie jest obecny tak jak wspomniałem u wszystkich dzieci z zakażeniem wirusem SARS Cov 2. 

00:26:37 

Czyli brak kaszlu, ale obecność innych objawów wskazujących na zakażenie szeroko rozumiane też może być związane z zakażeniem tym wirusem. 

00:26:48 

Tu bardzo ważne. Oczywiście jest kontekst epidemiologiczne, no i oczywiście staranny dobór badań dodatkowych. Oczywiście cały czas mając na uwadze ich ograniczoną czułość i swoistość, dziękuję państwu za uwagę. 

00:27:01 

Teraz poproszę pana doktora Pogorzelskiego o przedstawienie swojej prezentacji, No i zachęcam państwa do zadawania nam pytań na czacie. Dziękuję bardzo. 

00:27:11 

Dzień dobry państwu. Ja dziś chciałem się skupić troszeczkę na metodach diagnostycznych. 

00:27:18 

Metodach, które wykorzystujemy w diagnostyce przyczyn yy kaszlu u naszych pacjentów. Proszę państwa, takie najczęściej stwierdzane przyczyny to przede wszystkim zakażenia wirusowe dróg oddechowych i dlatego do tej diagnostyczno wirusologiczne jej będę mówił troszeczkę. 

00:27:34 

Więcej kaszel po infekcyjny krztusiec i choroba krztuśca podobna, która z występują bardzo często patrzymy z górnych dróg oddechowych, czy jakby nazywaliśmy spływanie wydzieliny i jeżeli starczy mi czasu opowiem państwu jeszcze parę słów o tak zwanym paszczu Psycho Dennym, nazywanym również kaszlem nady kowym czy kaszlem i co wy? 

00:27:57 

Najczęstszą przyczyną Łukasz według pana profesora kul u SA i jego zespołu, którzy przeprowadzili stosowne badania w populacji polskich dzieci, zwróćcie państwo uwagę, że 6 do 8 epizodów infekcji wirusowej układu oddechowego, różne infekcji u jednych dzieci to będzie nieżyt nosa, u innych to będzie zapalenie krtani u jeszcze innych. 

00:28:18 

Będą to problemy ze strony dolnych dróg oddechowych, a więc ten zakres może być bardzo, bardzo duży i zatem te. 

00:28:27 

Infekcje układu oddechowego, infekcje wirusowe z naszego punktu widzenia są bardzo istotnym problemem. Zapalenie oskrzeli, z którym spotykają się przede wszystkim. 

00:28:37 

Pediatrzy ale yy dzieci z tym schorzeniem często trafiają również i do yy specjalistów chorób płuc. To zapalenie oskrzeli zapalenia, które w olbrzymiej większości przypadków są wywoływany wirusami, wirusami, których wyszczególnił m państwo tutaj dużo i w całej tej menażerii mamy między innymi kora koronawirusy yy. Poza wirusem SARS Cov 2, które jak się twierdzi odpowiadają za mniej więcej 10 do. 

00:29:08 

20% zapaleń oskrzeli yy wieku yy rozwoju. 

00:29:12 

Zaparzy zapalenia typu bakteryjnego etiologii bakteryjnej. To przede wszystkim zapalenia wywołane patogenami, a typowymi wyszczególnionymi tutaj wracając do slajdu pokazywanego przed chwilą przez pana profesora chciałbym omówić poczułem ści wszystkie wyszczególnione tam yy metody testy antygenowe. Proszę Państwa, to testy na początku ubiegłego roku. 

00:29:39 

Wywołały dużo zamętu, zostały sprowadzone do Polski testy tak zwanej pierwszej generacji. Testy, które tak naprawdę nie miały żadnego istotnego znaczenia diagnostycznego, natomiast dopiero mniej więcej we wrześniu pojawiły się testy 2 generacji. Testy, które wykrywają białka wirusa SARS co w 2. Na przykład jego jego nóg look. 

00:30:02 

Yy w listopadzie nasz rząd zakupił bardzo dużo tychże testow około 2 miliony. Dzięki temu udało się uzyskać niewielką. 

00:30:13 

Panie za taką jedną sztukę. Oczywiście badanie jest dość proste yy wymaga od pielęgniarki, pobrania wymazu z nosogardła, podobnie jak do testu molekularnego yy i jeżeli uzyskujemy wynik dodatni, to zarówno kontrola nam się świeci w postaci takiego paska, jak i jak i miejsce pod literką t, czyli testem jest yy Fioletowe czy no innego koloru. 

00:30:42 

Ten test, który Państwo widzicie na slajdzie, wykorzystujemy u nas, by instytucje również. 

00:30:50 

Warto, proszę państwa pamiętać o tym, że yy. Ze względu na wykorzystywaną technikę to jest antygen owy zawsze da nam odpowiedź tak albo nie, czyli że jest to to jest albo dodatni, albo ujemny, albo będziemy widzieli pasek pod literą t albo go nie będzie. Zatem nie ma tutaj takiej szarej strefy, którą obserwujemy w przypadku testów molekularnych. 

00:31:14 

Yy praktyczne zastosowanie to jest to w antygenowych tak naprawdę jest ograniczony do początkowego okresu zakażenia. Do tego czasu, kiedy mamy największy ładunek wirusa yy to jest typu rtr pcr one mogą wykrywać bardzo niewielkiej ilości wirusa dzięki namnażaniu materiału genetycznego, natomiast tutaj badamy obecność białek tego wirusa, jeżeli go będzie mało, to wówczas skuteczność diagnostyczna takiego testu będzie stosunkowo niewielka. 

00:31:43 

Ale zwróćcie państwo uwagę? 

00:31:46 

Że tym to najwyższe obciążenie jest mniej więcej około 5 7 dnia od początku objawów, czyli około 10 dnia od zakażenia pacjenta. 

00:31:58 

Z tym mówi się, że do diagnostyki powinno się stosować. To jest to bardzo wysokiej czułości i diagnoz styczności, czułości i swoistości. 

00:32:07 

EE, natomiast im szybciej wynik takiego testu otrzymujemy, tym lepiej. Robimy go przede wszystkim po to, aby ograniczyć yy czas podchody do ewentualnej izolacii naszego pacjenta. 

00:32:20 

Proszę państwa, przepisy prawne w Polsce mówią o tym, że jeżeli pacjenta skierujemy na test Anty Genowy i ten test antygenowych wyjdzie dodatnio do tego pacjenta, powinniśmy poddać izolacji bądź kwarantannie izolacji pacjenta, a jego yy, a jego otoczenie kwarantannie. 

00:32:40 

Yy, dlatego jest to pewnego rodzaju yy ryzyko również. Jeżeli tak można to powiedzieć dla dla otoczenia chorego i jego samego, czyli nie musimy wtedy potwierdzać tego wyniku badań mlp PL, ALE oczywiście yy nie zaszkodzi yy tego zrobić, żeby jednoznacznie Wszystko potwierdzić yy aktualnie mamy na rynku polskim dopuszczone 3 różne testy antygenowe yy zrobiło to polskie Towarzystwo Epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych w listopadzie jak do tej pory ta lista. 

00:33:13 

Według mojej wiedzy się nie zmienił. 

00:33:15 

Yy, no i widzą państwo tutaj 2 paczuszki, które pokazują, jak to Wszystko wygląda. Testy antygenowe, czyli takie testy, testy płytkowe, proszę Państwa. 

00:33:29 

Test, który używamy w Instytucie, to jest pan blokowi 19. Jak państwo widzicie, ma czułość rzędu 91%. Swoistość za to bardzo bardzo dużą, a więc. 

00:33:39 

Jeżeli wychodzi nam, to jest dodatni, to prawdopodobieństwo, że jest to wynik fałszywie dodatni jest tutaj bardzo niewielkie z czułością troszeczkę gorzej. 

00:33:49 

No ale i tak zdecydowanie yy. Przekracza to ten poziom wyznaczany zaleceniami towarzystwa. Warto pamiętać o tym, że wyniki ujemne. 

00:34:03 

Powinny być również interpretowany w obecności informacji o konkretnym pacjencie. Może się zdarzyć, że pacjent, który jest aktualnie w okresie rozwoju tej choroby yy na tą tak zwaną burzę cytokin ową, czyli choruje bardzo intensywnie. Czy osoby, które rozwijają już objawy niewydolności Oddechowej, wtedy mamy ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego. 

00:34:28 

Yy natomiast co do stosowania ewentualnych testów antygenowych w populacjach bezobjawowych oraz do oceny zakaźności, czyli to, co zrobiła Słowacja, gdzie przebadano populacje praktycznie całej Słowacji, testami antygen owymi co wielkiego pożytku dla Słowacji. 

00:34:47 

Jak się wydaje, niestety niestety nie wnosi, ale proszę państwa, ukazała się niedawno praca porównująca właśnie osoby bez objawowe, u których wykonywano testy antygenowe. 

00:35:01 

I jednocześnie wykonywano u nich testy. 

00:35:04 

A ty pc a porównano ich skuteczność yy traktując to jest warte pcr jako to jest wzorcowy EE natomiast zwróćcie państwo uwagę jaka była sytuacja z tostami antygen owymi yy swoistość tych testów antygenowych dla wykrycia u osób bez objawowych yy zakażenia SARS co w 2 była dość duża to były inne testy, bo to praca ze Stanów Zjednoczonych inne testy niż te które yy mieliśmy który mamy u nas za rejestru. 

00:35:34 

EE, natomiast zwróćcie uwagę, że ta swoistość była bardzo duża z czułością. Już niestety nie tak dobrze. Natomiast wartość produkcyjna wyniku ujemnego była tutaj bardzo wysoka, a więc mieliśmy bardzo małą szansę rzędu 1% na to, że jeżeli wynik pacjenta będzie ujemny, wynik testu antygenowe go, że on tak naprawdę będziemy. 

00:35:58 

Jednak yy zakażeni yy. Autorzy podsumowali, że u osób bez objawowych, u których stwierdzono ujemne wyniki testu antygenowe, go tak naprawdę zakażenie SARS nie wystąpiło przynajmniej w tej grupie badanej zatem mało prawdopodobne, aby osoby bezobjawowe, które mają ujemny wynik testu, były zakażone wirusem SARS Cov 2 i to informacja nas tej jednej yy pracy, którą udało mi się znaleźć. 

00:36:29 

Wydaje się popierać jakby yy podejście do testów antygenowych jako pewne. 

00:36:35 

Do pewnej próby rozstrzygnięcia, czy dana osoba jest zakażona, też nie yy. Podsumowując przy należy wykonać to jest warte pcr. 

00:36:47 

Jeżeli mamy ujemny test antygenowe u osób z objawami, a więc zgłasza się do nas dziecko z każdym z gorączką z utratą ganku, wtedy ten prezenty genowy wydaje się być mało przydatny. Ale jeżeli mamy osobę bezobjawową, dla przykładu kogoś, kto. 

00:37:05 

Przychodzi do nas do planowej wizyty chociażby z przebiegu astmy oskrzelowej. Chcemy u niego wykonać na przykład badanie spirometryczne. No bo tak, żeśmy ustalili, że warto to zrobić. To wówczas to jest antygenowe, może być pomocny i może nam yy. 

00:37:22 

Dużym prawdopodobieństwem wykluczyć ryzyko zakażenia u tej bezobjawowej osoby no, która prezentuje conajwyżej yy objawy objawy astmy oskrzela. 

00:37:34 

Natomiast niedawno zapewne Państwo usłyszeliście o tym, że Biedronka wprowadza do sprzedaży yy testy serologiczne, no spowodowało to wiele yy wiele kontrowersji. 

00:37:46 

Yy tak naprawdę są to testy jakościowe testy tak zwane K sutkowe, których co do których jednoznacznie towarzystwa epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych stwierdzają, że takie badania nie powinny być. 

00:38:04 

Wykonywane ze względu na bardzo niską czułość, na bardzo niską swoistość o tym jeszczez chwilkę. 

00:38:10 

Natomiast proszę państwa, patrząc na to, jak przebiega produkcja przeciwciał przy zakażeniu wirusem SARS Cov 2, proszę zwrócić uwagę, że mamy od momentu kontaktu z wirusem do momentu pojawienia się objawów i pojawienia się yy samego wirusa yy ilości wykrywalne jej w naszym organizmie oraz do czasu pojawienia się poszczególnych odmian yy immunoglobulin mija pewien czas. Zwykle jest to ten czas tak kiego utajenia wynoszący 2 do 4 czasem do 5 dni rzadko. 

00:38:44 

Jak państwo widzicie, w pierwszej kolejności zaczynają być wytwarzane przeciwciała typu IG m, których możemy się spodziewać około 7 doby od rozpoczęcia od rozpoczęcia zakażenia od pierwszego kontaktu z wirusem. Natomiast zwykle wirusa już możemy wykryć. No niemalże na początku objawów na początku okresu objawowego. 

00:39:07 

Yy przeciwciała IG m stopniowo maleją i jak państwo widzicie, już około tam 20 dnia mniej więcej ich poziom może być zupełnie niewykrywalny, niewykrywalny. 

00:39:18 

We krwi natomiast pojawiają się wówczas przeciwciała IG, co do utrzymywania się, których w poziomie wystarczającym do rozpoznania ich obecności we krwii upływa bardzo różny czas. I tak naprawdę nie jesteśmy w chwili obecnej jednoznacznie określić, jaka jak długo to przeciwciała. 

00:39:39 

Utrzymują się yy osób po po przebyciu zakażenia. 

00:39:46 

Zatem, jeżeli mamy zarówno przeciwciała obecne w klasie IG MIW klasie IG, powinno to nas przekonywać do tego, że jest to niedawne zakażenie przeciwciała w klasie igm. Jak wspomniałem wcześniej 7 9 dni od zakażenia natomiast IG około 14 dnia. Proszę państwa, zatem jeżeli będziemy mieli oba obie te klasy przeciwciał dodatnie dla SARS co w 2 to możemy przypuszczać, że. 

00:40:15 

Pacjent znajduje się mniej więcej w 3 tygodniu od zakażenia. 

00:40:20 

Yy, jeżeli chodzi o testy serologiczne, no one generalnie nie mają specjalnie dobrej prasy, ale natomiast można rozważać ich wykonanie yy w przypadku. 

00:40:32 

Diagnozowania pacjentów po dłuższym okresie od zakażenia i może być to również yy pomocne u dzieci, które rozwijają zespół zapalny ten sławny. 

00:40:47 

Zwróćcie państwo uwagę, że liczba mmm? 

00:40:51 

Kopii wirusa. Czy w ogóle obecność samego wirusa stopniowo maleje z czasem i dlatego maleje czułość metody molekularnej, ale yy przeciwciała, zwłaszcza w klasie IG, narastają zdecydowanie dłużej i dlatego po kilkunastu czy kilkudziesięciu dniach od kontaktu z wirusem możemy już nie mieć. Możemy mieć nawet wynik ujemny, a to pcr, ale wynik dodatni yy frał i gie gie. 

00:41:20 

Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał tego nie musimy zgłaszać do sanepidu w to jakby ich nie interesuje. Co najwyżej wiemy, vastint pacjent przebył yy zaleca się wykonywanie testów serologicznych oceniających zarówno przeciwciała IG jak i igm. 

00:41:39 

To połączenie daje nam dość wysoką czułość i dość wysoką swoistość potwierdzenia, że u danego pacjenta mieliśmy do czynienia z zrobić z tym zakażeniem. 

00:41:52 

Natomiast proszę państwa, yyy dość ciekawym jest możliwość przeprowadzenia badań populacyjnych w oparciu o testy serologiczne i takie były prowadzone w województwie pomorskim yy, gdzie yy wykazano, że około 20% przebadanej populacji liczącej około 20 mniej więcej 20000 osób, że miała obecne przeciwciała, co pozwoliło na yy. 

00:42:17 

Stwierdzenie, że już te osoby miały kontakt z wirusem i. 

00:42:21 

To były, to były infekcje. 

00:42:23 

Podsumowując to testy serologiczne w rozpoznaniu wczesnego zakażenia, czyli w ciągu tam powiedzmy pierwszego tygodnia od od infekcji nie mają wielkiego znaczenia, mogą uprawdopodobnić rozpoznanie u tych pacjentów, u których yy mamy ujemne wyniki testu molekularnego, ale obraz kliniczny radiologiczne jest dość typowy. Możemy zdiagnozować te pozapalne zespoły. No i wreszcie badania epidemiologiczne ewentualnie identyfikować ozdrowieńców. 

00:42:55 

Pozyskiwania ofert. 

00:42:57 

Proszę państwa, medycyna praktyczna yy na kanwie pojawienia się tych testów serologicznych, które pewnie dużo ludzi w Biedronce jednak kupi mimo wszystkich jej wad yy poprosiła panią doktor Rymer, która opublikowała właśnie takie zestawienie. Coi robić, jeżeli dana osoba. 

00:43:17 

Ma uzyska konkretny wynik yy swojego testu. Ja może nie będę tego komentował. Państwo sobie możecie to spokojnie przeczytać, czy potem odtworzyć yy kolejny raz yy w naszym w naszym wykładzie. No ale jakoś ludziom trzeba pomóc w interpretacji tych wyników, które które uzyskały. 

00:43:37 

Proszę państwa, testy molekularne, czyli testy oparte na amplifikacji kwasów nukleinowych. My znamy powszechnie test pcr z wykrywaniem sygnału w czasie rzeczywistym oznaczane symbolem r to pcr, natomiast są również metody amplifikacji izo Termalnej. 

00:43:55 

One są yy szybciej szybciej działają szybciej, mogą można uzyskiwać tam wynik natomiast również są dostępne na rynku. Szybkie testy molekularne, gdzie wynik uzyskujemy w ciągu kilkudziesięciu minut. 

00:44:09 

I takim yy sprzętem dysponujemy również yy naszym w naszym Instytucie Yy. Zwróćcie jednak państwo uwagę, że też mamy określone okienko, w którym możemy yy, w którym pokładamy, jakby nadzieję w rozpoznaniu zakażenia SARS co w 2 okienko, które zwykle trwa mniej więcej do 10 dnia od wystąpienia objawów klinicznych. 

00:44:32 

Po tym czasie yy ta czułość zdecydowanie się zmniejsza. Jak państwo widzicie, w około 14 dnia choroby to już są wartości nawet poniżej poniżej 50 proc. 

00:44:44 

Proszę państwa, urządzenie, o którym mówiłem, to jest tak zwany Jim Expert. 

00:44:49 

Urządzenie, który może wykrywać yy prze różne patogeny, urządzenie, które między innymi stosujemy do określania yy oporności na ryfampicyna prątków gruźlicy. 

00:45:00 

Ale proszę zwrócić uwagę, że możemy jednym testem zrobić badanie, które nam oznaczy zarówno obecność materiału genetycznego wirusa SARS Cov 2, jak i grypy typu a GRYPY typu B. 

00:45:12 

Isen socjalnego wirusa ODDECHOWEGO, a więc jeden test w ciągu 40 60 minut. Pozwala nam na odpowiedź, czy u danego pacjenta mamy taki problem zdrowotny i czy jego dolegliwości, chociażby ten, że kaszel będą wywołane czy wirusem SARS co w 2 czy jak powiedział profesor EE tym wirusem grypy, który który nie przetrzymał koronawirusa. 

00:45:38 

Proszę państwa yy, a te pcr w takiej powszechnej diagnostyce jest uważany za złoty standard czy pozłacany według pana profesora, ale zwróćcie państwo uwagę, że yy test, który ma aspiracje do złotego standardu, powinien być mieć czułość i swoistość zbliżoną do 100%. Tak dobrze niestety nie. 

00:46:00 

Jest EE. Niektóre zestawienia podają, że wymaz z gardła jest zdecydowanie mniej czuły niż wymaz z nosogardła yy i jak państwo widzicie nawet co 3 pacjent, któremu pobieramy wymaz z nosogardła może dać nam wymaz wynik fałszywie ujemny jest to pewne niebezpieczeństwo yy dla tej metody tej metody diagnostycznej. 

00:46:26 

Yy, przechodząc do innych chorób, już nie znęcając się tak nad tym biednym koronawirusem. Proszę pamiętać o tym, że grypa jednak jest małże, jest jej zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich, ale musimy ją oczywiście yy również rozpoznawać, również diagnozować i również wykluczać w przypadku dziecka. Dla przykładu kaszląca. 

00:46:49 

Również tutaj ten materiał genetyczny i oxana obecności yy kwasu, żeby nukleinowego wirusa jest podstawą diagnozowanie, szybkie testy diagnostyczne pozwalają nam wykrywać antygen wirusa mają dużą swoistość, dużą czułość oczywiście idealnie byłoby, gdybyśmy izolowali wirusa w hodowli, ale długi czas trwania takiej izolacji zdecydowanie no sprawia, że nie ma. Nie ma to istotnego sensu. 

00:47:19 

Diagnostycznego w kontekście leczenia. 

00:47:22 

Yy testy płytkowe dla yy wirusów grupie są standardowo widoczne i to każdy tak naprawdę może wykonać w swoim gabinecie czy w szpitalach również dość często wykorzystujemy chociaż w szpitalu zdecydowanie lepiej korzystać z metod molekularnych. Niestety, znacznie znacznie droższych. Proszę państwa, krztusiec wspomniałem o chorobie krztuścem podobnej na początku. 

00:47:47 

Yy tutaj musimy rozważyć, czy wykonujemy przeciwciała w klasie IG M IG a czy IG, ale proszę państwa, zgodnie z zaleceniem Europejskiego Stowarzyszenia dotyczącego Diagnostyki Laboratoryjnej Krztuśca, widzicie państwo, że tak naprawdę oznaczanie immunoglobulin, czyli przeciwciał dla toksyny krztusic owej ma znaczenie ma jakąś kolwiek istotność, jak to diagnostyczną dopiero u młodzieży i. 

00:48:18 

Zwróćcie uwagę kaszel trwający poniżej 3 tygodni. Również zaleca się tutaj wykonanie peselu i no i to jest niestety metoda albo stety metoda przyszłościowa. 

00:48:28 

Niestety, wciąż wciąż droga. Dopiero u młodzieży i dorosłych z każdym, który trwa już powyżej 3 tygodni, warto rozważyć oznaczanie immunoglobulin. 

00:48:40 

Jeżeli już mamy taki wynik, to interpretujemy go yy w ten sposób, że jeżeli wartości są powyżej 100, to wtedy mamy potwierdzenie przybycia. 

00:48:48 

Jeżeli mamy poniżej 40? 

00:48:51 

Yy nie świadczy to o tym, że pacjent był zakażony i na koniec wykrywanie zakażeń tymi bakteriami, a typowymi, o którym, o których wspominają wcześniej również zwróćcie państwo uwagę, że metody molekularne yy są zdecydowanie preferowane we wszystkich tych jednostkach chorobowych. Wszystkich tych zakażeniach. Mój czas minął, dziękuję państwu za tym i poproszę pana profesora o. 

00:49:20 

Dołączanie się. 

00:49:30 

Bardzo, bardzo dziękuję za bardzo jasne przedstawienie zasad diagnostyki i diagnostyki różnicowej. No i proszę państwa, mamy czas na odpowiedzi. 

00:49:40 

Widzę, że państwo. 

00:49:42 

Że państwo zadali mnóstwo pytań, jak mówiłem wcześniej, spróbujemy na nie udzielić odpowiedzi. Przykładowo widzę tutaj pytanie przy zakażeniu wariantem brytyjskim zdecydowanie rzadziej występuje utrata węchu i smaku. Czy tak jest? Ja nie znam odpowiedzi ty Andrzeju. 

00:49:59 

Ja niestety również nie. 

00:50:02 

Proszę państwa, proszę pamiętać również o tym, że yy wielu SARS cov 2 i w ogóle COVID 19 u dzieci EE taki kolor bit, który wymaga przyjęcia do szpitala, który wymaga wdrożenia leczenia intensywniejszego u dzieci. Jest to margines tak jak pan profesor pokazywał chorują ludzie dorośli chorują ludzie, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. 

00:50:26 

Także nasze doświadczenie w tym zakresie, no niestety, ale jest bardzo, bardzo skąpe. Nie jesteśmy szpitalem zakaźnym. w Małopolsce jest jeden ośrodek, który zajmuje się leczeniem dzieci i pani dr Lidia wielokrotnie pewnie była przez państwa oglądana w różnych w różnych webinarach czy czy również i w telewizji. Nasze doświadczenie jest naprawdę niewielkie. Proszę od nas nie oczekiwać odpowiedzi na tak trudne pytania. 

00:50:54 

Tytułem tytułem Informacji powiem Państwu, że na ponad 200 testów antygenowych wykonanych u nas w Instytucie. 

00:51:01 

Mieliśmy 5,5% dodatnich, czyli rzeczywiście. 

00:51:06 

Dzieci zakażonych do nas trafiają stosunkowo stosunkowo rzadko. Niemniej no mieliśmy do czynienia z takimi pacjentami. Poproszę następne pytanie. 

00:51:14 

Mówiłeś wyniku EE testach molekularnych Malo tu lat powiedziałeś. 

00:51:18 

Nie, nie, nie, nie mam z wienie testów, a tak Przepraszam tak tak p serów tak antygenowych były jeszcze rzadziej dodatnie bo tylko Zero 4% tak zgadza się czy któraś z odmian koronawirusa szczególnie wpływa na dzieci? Nie spotkałem się z takim doniesieniem tojadu. Wiesz coś na ten temat? Następne poprosimy. 

00:51:34 

Ja również nie. 

00:51:38 

Tak to są badania na temat poziomu witaminy D, czyli przebiegu COVID, więc są to wyniki pośrednio wskazujące. Po pierwsze wiadomo od wielu lat, jak państwo pamiętacie, więcej 10 lat temu rozpoczęła się może nawet więcej zaczęła się era popularności witaminy D 3, która stała się pewnym panaceum i niewątpliwie wykazano pewien związek z aktywnością z legalnością układu immunologicznego odnośnie. 

00:52:00 

Zakażenia COVID. Po pierwsze w grupach pacjentów z ciężkim przebiegiem częściej występowały niedobory witaminy D 3 i skolei u osób, które lżej są publikacje, że osób, które lżej przechodziły te stężenia witaminy D 3 były wyższe niż osób o cięższym przebiegu, czyli jest to bardziej pośredni tylko pośredniej. Tylko związek. Niemniej zważywszy całość, wychodzę z założenia, że nie mając de facto. 

00:52:25 

Swoistego leczenia w kierunku SARS co wdam? Myślę, że warto zrobić Wszystko, żeby się przygotować w cudzysłowie na spotkanie z tym wirusem, czyli dbać również o utrzymanie prawidłowego stężenia tej witaminy. 

00:52:39 

Jak często ucho dzieci chorych na COVID 19 tam pan pokazywałem w tym momencie taki slajd, gdzie w meta analizie 14 badań pediatrycznych autorzy doszukali się częstości występowania duszności na wysokości 1% tylko, czyli stosunkowo nieczęsto nie częsta prezentacja w postaci duszności kaszel oczywiście znacznie częściej, bo jeśli państwo pamiętają 37% dzieci w tej metaanalizy prezentowało kasze, czyli duszność rzadko. 

00:53:10 

Yy coś więcej na temat domowej spirometrii? Proszę państwa coś więcej na temat domowej spirometrii. To po pierwsze zachęcam państwa do śledzenia. 

00:53:17 

Wiosennych spotkań pediatrycznych medycyny praktycznej, bo będę myśli między innymi o tym mówił yy powiem jest to technika dostępna przystawka do smartfona, która pozwala zmierzyć coś więcej niż zwykły p. 

00:53:30 

Czyli pozwala zarejestrować w szczególności ufał jeden no i ewentualnie również w zależności od modelu również przepływy cząstkowe, ale ale autor pytania bardzo trafnie bardzo słusznie. 

00:53:41 

Bardzo dziękuję zwraca uwagę na technikę wykonania. Mamy pewne doświadczenia w tym zakresie, bo uczestniczymy w tej chwili w badaniu klinicznym, w którym pacjenci są monitorowani właśnie w domu przy użyciu spirometr ów domowych. 

00:53:54 

No i proszę Państwa, cóż, okazuje się, że zmienność tych pomiarów jest bardzo duża, że jakość tych pomiarów, bo możemy na szczęście te krzywe, które pacjenci rejestrują, one są. 

00:54:03 

Przekazywane do chmury i w tej chmurze możemy je zobaczyć. 

00:54:06 

I te krzywe spirometryczne są bardzo różnej jakości. Wydaje mi się, że po pierwsze w stosunku do prostego badania PEF na pewno spirometr ma dużą przewagę, bo mierzy więcej parametrów i pozwala ocenić jakość pomiaru. Czyli tutaj myślę, że to trzeba łącznie wskaźniki, ale jeżeli one budzą niepokój zobaczyć Krzyż. 

00:54:27 

A w razie potrzeby. Myślę, że należałoby to zweryfikować nawet w ten sposób, że łączyć się z pacjentem za pomocą komórki, chociażby na połączenie video w takim czy w takiej czy innej aplikacji i obserwować pacjenta, w jaki sposób on wykonuje spirometrię? 

00:54:43 

W ten sposób możemy czuwać nad techniką jego wykonania i sprawdzić, czy potencjalne odchylenia w wyniku nie mogą być wyjaśnione przez właśnie błędy w jakości wykonania tego pomiaru. Ale wydaje mi się, że jest to technika przyszłości. Wydaje mi się, że tak jak mamy spirometr elektroniczne. 

00:55:00 

Które pozwalają osłuchać pacjenta w jego. 

00:55:03 

Do domu, myślę, że skoro teraz będziemy mieli możliwość wykonania również spirometrii u niego w domu, no to będzie brakować, brakować jeszcze innych paru elementów badania, ale technika idzie do przodu. Nie wiemy, co nam przyniesie. 

00:55:16 

Dziękuję. Następne poproszę. 

00:55:20 

Powiesz Andrzeju? 

00:55:22 

Proszę państwa, jak wiecie wirus SARS cov 2 jest wirusem, zatem antybiotyki z definicji na niego nie będą działa. 

00:55:30 

Yy, natomiast jeżeli podejrzewacie państwo, że to zapalenie płuc jest w jakimkolwiek stopniu, no możliwa etiologia bakteryjna, to wtedy leczymy tak, jakby to było zapalenie płuc po prostu bakteryjne, czyli yy. 

00:55:47 

W naszym przypadku zaczynamy od amoksycyliny, ewentualnie amoksycylinę z kwasem prawu lonowym, czyli antybiotyku, który będzie nam działał w kierunku typowych patogenów, a więc streptococcus pneumoniae jako. 

00:56:02 

Yy oczywiście, jeżeli dziecko trafia do szpitala, jeżeli trzeba zastosować yy jakieś yy szersze działania, no to tutaj posiłkujemy się również antybiotyk o terapią, ale w leczeniu domowym no można rozważać ewentualnie azytromycyna, mając nadzieję, że tylko może nie w leczeniu zapalenia płuc, chyba że byśmy podejrzewali zapalenie atypowe. Natomiast ze strony syna wykazuje pewne cechy. 

00:56:30 

Ograniczania nasilenia stanu zapalnego, ale żeby były jakieś konkretne dochody? 

00:56:35 

Yy przy mmm SARS co w 2 no niestety ja takich yy specjalnie nie znam, żeby to miało być, żeby to miało znacząco wpływać na poprawę stanu yyy układu oddechowego. 

00:56:48 

Poprosimy następne dawki witaminy D 3. Proszę państwa, w tej chwili w ogóle jak wiecie troszeczkę te dawki stosujemy wyższe niż parę lat temu, ale ja bym proponował nie przekraczać. W przypadku młodzieży dawek standardowych tylko zwrócić raczej uwagę na regularność przyjmowania podawania tych dawek. 

00:57:11 

Cynk no cynk jest jedną z terapii, również proponowano jako jeden z. 

00:57:17 

Aspektów suplementacji prewencyjnej, nazwijmy ją w ten sposób ma wspomagać niszczenie wirusów wewnątrz komórek. Stąd wydaje się, że o ten aspekt również warto zadbać. Czy to w poszuk? 

00:57:30 

Kując pokarmów bogatych w cynk albo stosując jakieś suplementy, ewentualnie aczkolwiek tutaj istnieje ryzyko działań niepożądanych. Stąd sugerowane okresowe stosowanie tego cynku. 

00:57:41 

Nie wiem na ile ono jest uzasadnione, że tak powiem dowodami w mieście evidence będzie to medycyne, ale myślę, że warto to też wziąć pod uwagę. 

00:58:02 

No, ja myślę, że po pierwsze na pewno dziecko powinno być zbadane. To nie nie budzi wątpliwości. To nie budzi wątpliwości, bo tutaj na Telewizy te bym się nie odważył podpisać, bo telewizyjną i i myślę, że standardowe zasady postępowania, jeśli dziecko, jeśli dziecko jest kontaktu z rodzicami COVID plus, trzeba je potraktować jako potencjalnie zakażone. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z potrzebą hospitalizacji. Myślę, że w takiej sytuacji. 

00:58:28 

Hospitalizacja w oddziale zakaźnym byłaby łza. 

00:58:32 

Ja myślę, że tutaj yy autorowi pytania autorce pytania chodzi przede wszystkim o to, czy yy taki rodzic covid dodatni ma przyjść z tym dzieckiem, chociażby do poradni kwestii ma być, no to też trzeba oczywiście wziąć pod uwagę moich domu drogi programową i jak yy taki lekarz proza tu ma się wtedy do tego pacjenta ubrać, jak maja się do niego przygotować. 

00:58:44 

Haha ojcze nasz tak może. 

00:58:48 

No tak tak. 

00:58:49 

Tak kto ma z tym dzieckiem przyjechać? Zgadza się? 

00:59:02 

No nie są to nie są to proste, nie są to proste aspekty. 

00:59:07 

Wydaje się, że znaczy ja Jestem lekarzem. Proszę państwa, nie Jestem prawnikiem. Pytanie majestacie prawa? To chyba jednak pytanie do prawników yy myślę, że jeżeli dysponujemy środkami zabezpieczenia, to yy do takiego pacjenta najprościej byłoby zrobić wizytę domową. 

00:59:27 

No, ale w domu wirusy latają jak chrabąszcze trzeba się z tym liczyć, czyli pełne zabezpieczenie przeciw infekcyjne. 

00:59:31 

Tak i dlatego kolego? 

00:59:34 

Dokładnie tak. 

00:59:39 

No generalnie te szczególne zalecenia dla rolników. Pokrótce przedstawiłem, bo to tak po pierwsze unikać ekspozycji na alergeny, nosić maskę, zdecydowanie nosić maskę przy pobytach na zewnątrz. 

00:59:51 

Dotyczy to w szczególności pacjentów uczulonych na pyłki. Pamiętajmy, że gęstość maski nawet chirurgicznej pozwoli zminimalizować ilość pyłków dostających się dróg oddechowych, dbać o regularność leczenia zleconego przez lekarza, czyli wszystkie przewlekłe terapie powinny być regularnie stosowane. 

01:00:09 

Ogólne zasady ddm, o których wspomniałem wcześniej. 

01:00:12 

No i no i w zasadzie i w zasadzie Wszystko tak jak wspomniałem wcześniej, ale rodzice wydaje się być być może w tej chwili podkreślam, mówimy to wy pod koniec marca 2021. Wydaje się, że mechanizmy zapalenia alergicznego do pewnego stopnia wydaje się, że mogą działać ochronnie, łagodzić przebieg zakażenia wirusem SARS co w 2, ale wszystkie pozostałe zasady bezwzględnie bezwzględnie trzeba przestrzegać. 

01:00:41 

Tak zwany covidowy ból no ból był też obserwowany w części badań pediatrycznych. Jego częstość występowania zależała od badanej populacji i mniej więcej 11 22% tego typu odsetki były donoszone w publikacjach, do których dotarły. 

01:01:00 

No proszę państwa, miałem taką sytuację, sytuację w rodzinie. Dokładnie pytanie jest takie, czy robić u niego test? No, bo pytanie jest do czego? 

01:01:11 

Do czego ten test służy, bo może inaczej powiedział mi, że ogólna zasada mówi badanie robimy wtedy, kiedy jego wynik wpłynie na nasze postępowanie. 

01:01:13 

W państwie. 

01:01:19 

Myśmy zdecydowali dziecku nie robić testu, no bo jakie to ma znaczenie, jeśli robić to jaki? No to prawdopodobnie serologiczny, żeby sprawdzić czy przeszło no i co to co to nam da. 

01:01:30 

Serologiczny dodatni znaczy, że przeszło bez objawowo, a mąż albo że skąpo objawowo. No i co z tego wynika, jeśli będzie ujemny, to będzie tylko ta informacja, że dziecko jest prawdopodobnie dalej mocno zagrożone nabyciem tej infekcji i być może przy transmitowanie, czyli ze względów epidemi. 

01:01:47 

Jeśli może inaczej, bo w tym momencie wychodzi tak, że jeżeli to dziecko może być wektorem, może przenieść zakażenie na inne osoby. 

01:01:55 

Że nie to badanie warto byłoby zrobić, bo w tym momencie dodatni wynik badania serologicznego, zwłaszcza jeśli byśmy mieli możliwość w klasie i jedzie, no i mieć pewność, że uwzględnia przeciwciała przeciwko białkowy jest mogłoby nas potwierdzać, że dziecko jest do znacznego stopnia chronione, ale zwrócił uwagę na fakt, że donosi się o możliwości również ponownego zakażenia z wirusem SARS Cov 2, zwłaszcza u osób, które łagodnie przeszły zakażenie. 

01:02:20 

Czyli w tym wypadku dziecko, które przeszło bezobjawowy albo bardzo skąpo objawowo przeszło łagodnie rozwinęło niskie poziomy przeciwciał, bo wydaje się, że korelacja to jest prosta, im cięższy przebieg, tym wyższe stężenia przeciwciał. 

01:02:31 

W związku z tym prawdą nie można też wykluczyć w takiej sytuacji, że też może być wektorem, czyli tak jak mówię, odpowiedź nie jest prosta, ale według mnie odpowiedź jest raczej na niej, abym ograniczył po prostu kontakt tego dziecka z innymi osobami, dla których to dziecko może być zagrożeniem. Czyli przykładowo babcia w starszym wieku czy inna osoba. 

01:02:52 

Możemy następne. 

01:02:56 

Powiesz Andrzeju? 

01:03:00 

Relate testy antygenowe go WSłużbie zdrowia u osób szczepionych w kontrakcie domowym skolwin 19 zakaźność 

01:03:09 

Proszę państwa, generalnie, jeżeli mamy kontakt ze sobą COVID 19, to zawsze musimy się liczyć z tym, że pomimo szczepienia może u nas dojść do zakażenia. 

01:03:22 

Yy są znane przypadki, chociażby pielęgniarek, które zakażają się na oddziałach Covidowych, pomimo tego, że miały pełne szczepienie, że upłynęło od niego tam 2 czy 3 czy 4 tygodnie. Pamiętajmy o tym, że szczepienie jest yy ma ograniczoną skuteczność. Jest to około 95% skuteczności. Co inaczej mówi nam o tym, że 1 x 20 osób zaszczepionych może, zwłaszcza po intensywnym masywnym kontakcie. 

01:03:52 

Jednak zachorować yy no tutaj yy to jest antygenowe jako. 

01:03:58 

Taki, jeżeli by to była osoba bezobjawowa, jeżeli byśmy chcieli tą osobę, EE, no dopuszczać do pracy i ją testować, to wtedy na pewno to jest anty genowy. 

01:04:10 

Jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż yy testy Marta Pcr, ale yy No ja bym się tutaj zastanawiał, bo powiem szczerze. 

01:04:20 

Eee, nie wiem jak w tej chwili wygląda aspekt prawny. Czy osoba zaszczepiona pozostająca w kontakcie domowym? Skorowidz 19 podlega tak naprawdę kwarantannie yy czy czy też nie. No to pytanie nie potrafię. 

01:04:32 

Nie tego z tego co wiem, nie to nie podlega. Z tego co wiem, dzisiaj słyszałem Takoj Wywiad Wy na jednym z podcastów, że nie podlega, ale na ile to jest obowiązujące prawnie. 

01:04:42 

Nie, nie Jestem w stanie powiedzieć tutaj ja dodam jeszcze jedną rzecz, którą warto rozważyć również w kontekście poprzedniego pytania. 

01:04:48 

Zwróćmy uwagę, że szczepienie podawane drogą podskórną czy domięśniowo Wszystko jedno poza jelitową wywołuje odpowiedź przede wszystkim w postaci przeciwciał swoistych. 

01:04:59 

Pamięci immunologicznej, ewentualnie limfocytów cytotoksycznych, ale przeciwciał klasy głównie idg. Zwracam uwagę, że podanie tą drogą szczepionki w minimalnym stopniu generuje powstanie przeciwciał klasy IG, a obecnych na sznurówkach. 

01:05:14 

I to jest aspekt, który państwo znajdą named skejpie dużą dyskusję na ten temat medscape amerykańskim, gdzie rozważa się aspekt czy osoby zaszczepione, czując się pewnie eksponując się na kontakt z wirusem, czy nie będą działać jak transmitery właśnie w skutek tego? 

01:05:29 

Że na swoich śluzu wkach mogą przechodzić bardzo łagodne zakażenie dzikim. 

01:05:34 

Wirusem i w związku z tym transmitować go dalej. Czyli tutaj trzeba pamiętać, że szczepienie owszem zmniejsza ryzyko. Ryzyko ciężkiego przebiegu objawów systemowych, bo chronią nas przeciwciała klasy IG, ale nie wyklucza całkowicie zakaźność. 

01:05:50 

Poprosimy następne, no w definicji pirsu jest gorączka. Przypomnę że pins to jest gorączka plus gorączka conajmniej 72 godziny plus objawy ze strony wielu narządów plus kryteria epidemiologiczne i tak dalej. 

01:06:04 

No trudne pytanie, ile tygodni po infekcji COVID 19 może utrzymywać się suchy kaszel? Proszę państwa, zacznę od tego, że są badania przede wszystkim dotyczące osób dorosłych. 

01:06:14 

Mało jest badań dotyczących objawów tego post COVID czy long Covid dotyczącego dotyczącego dzieci w badaniach dotyczących fazy ostrej. Mediana utrzymywania się kaszlu została oceniona na około 17 dni. Mediana, czyli u połowy kaszel, utrzymuje się dość poniżej 17 dni. 

01:06:34 

U połowy dłużej zwracam uwagę, że częstość kaszlu w momencie opuszczania szpitala się waha w szerokich granicach między mniej więcej szczęścia 45% i badaniach dotyczących obserwacji pacjentów po przebyciu COVID około 30% prezentowało kaszel w 3 miesiące po przebyciu po przebyciu zakażenia COVID 19 z tym, że tu zwraca się uwagę na 2 różne przebiegi na utrzymywanie się powolne wyciszanie objawów. 

01:07:03 

U tych przede wszystkim, którzy przeszli ciężko COVID oraz sytuację pozornego wyciszenia COVID o różnym stopniu ciężkości często ła. 

01:07:12 

Godny i pojawienie się objawów po jakimś okresie bezobjawowym, kiedy traktuje się, że jest to jednak związane z tamtą infekcją, bo towarzyszą to przykładowo nowe zmiany radiologiczne, których nie było. 

01:07:24 

Czyli czas utrzymywania w tej chwili jeszcze nie ma takich obserwacji. Najdłuższa, jaką widziałem, dotyczyła 277 dni i tam również u kilkunastu procent pacjentów utrzymywał się karze. 

01:07:44 

No ja bym osobiście traktował jako re infekcja w tej sytuacji, bo to co Andrzej pokazywał przeciwciała IG są typowe przede wszystkim dla infekcji pierwotnej. 

01:07:55 

Dla pierwszego kontaktu z alergenem. Potem odpowiedź jest głównie w klasach IG G IG, a a ty jak byś na to spojrzał? 

01:08:07 

Yy nie? Słyszałem. 

01:08:10 

Wiem, ale wydaje mi się, że to jest między innymi ścieżka, którą my moglibyśmy pójść, bo w tej chwili już są jak państwo wiecie, doskonale są przygotowywane zasady opłat tak, a konkretnie refundacji dla pacjentów dorosłych po przechorowaniu COVID 19, którzy mają trafiać do ośrodków rehabilitacji. 

01:08:31 

Mam też taki przypadek wśród yy. Powiedzmy no osób bliskich osoby, która już 2 miesiące jest na oddziale, no bo w przebiegu ciężkiej, pod ciężkim przebiegu i infekcji COVID 19 i tak jak wspomniałem wiem, że przygotowują się sanatoria do specjalistycznej, przedłużonej rehabilitacji takich osób. 

01:08:57 

No proszę państwa, krztusi się zwłaszcza o tych najmłodszych niemowląt noworodków. Czy twoje dzieci gdzieś do 3 miesiąca życia Yy może przebiegać w postaci chociażby takiego gaz pingu zamiast typowego kaszlu może mogą być yy bezdechy, które yy no mogą być jako zapoczątkowany jakby odruchem kaszmirowym, ale bez jego bez jego przedłużenia. 

01:09:24 

Yy, pamiętajmy o tym, że yy ta grupa dzieci jest jeszcze nieodporna na zakażenie bardella pertussis, ponieważ jeszcze nie zdążyła być zaszczepiona. 

01:09:35 

Yy matki często nie mają szczepień przypominających często nie chorowały. W ostatnim okresie oczy nie miały kontaktu z Bordeaux tolą, dlatego yy morza ciężkich sytuacjach również taka taki przebieg bez kaszlu Wyczy, skąd pokaż Lowy Uu małych. 

01:09:54 

U małych niemowląt występować? 

01:10:00 

No totalnie nie bardzo mmm wiem oc o chodzi poza stwierdzeniem, że ten poziom jest stosunkowo niski, ale proszę państwa każdy z nas reaguje indywidualnie. 

01:10:12 

Proszę pamiętać o tym, że mamy chociażby doświadczenia po szczepieniu przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B gdzie jest grupa ludzi, którzy pomimo wielokrotnych szczepień nie mieć, u których w tym poziom przeciw? 

01:10:27 

Jest jest bardzo niski czy niemal niewykrywalny, ale ich reakcje odpornościowe są na tyle skuteczne, że mimo tak niskich stężeń również oni są yy są yy oporni na zakażenie. 

01:10:41 

Dlatego no i analogiam można byłoby tutaj przypuszczać, że również pomimo tak niskiego stężenia przeciwciał yy mogłoby yy mogłoby to być właśnie takiej taki przykład osoby, która wytwarza ich niewiele, a tutaj no pamięć immunologiczną. 

01:10:58 

Wydawałaby się chyba naj najbardziej istotna. 

01:11:03 

Tak, pamiętajmy, że to, co to, co mówi, myślę, że po szczepieniu między nimi bardzo ważne są komórki pamięci immunologicznej. 

01:11:09 

Możliwość generowania również limfocytów cytotoksycznych, które będą zwalczać przyszłe infekcje. No i 2 jest rasztów. Dlaczego taki wynik? No niestety trzeba pamiętać też, że starzenie się układu immunologicznego też niekorzystnie wpływa na odpowiedź. 

01:11:21 

To potwierdzono też w postaci rzadszego i niż że dlaczego stwierdzania u osób starszych przeciwciał po szczepieniach i niższych również stężeń? 

01:11:32 

Warto tutaj powiedzieć jeszcze yy apropo Twojej wypowiedzi, że. 

01:11:37 

Yy prowadzimy chociażby punkt szczepień populacyjnych i w mojej obserwacji yy osoby 70 plus bardzo rzadko mają jakiekolwiek działania niepożądane, natomiast. 

01:11:48 

To też świadczyć może tak o małej reaktywności teologicznej, tak. 

01:11:50 

Słabszy więcej. 

01:11:53 

Natomiast, że szczepiąc nasz posłanek, gdzie zaszczepiliśmy ponad 200 osób, niestety tutaj częstość objawów niepożądanych była zdecydowanie wyższa. 

01:12:02 

Proszę państwa, dziecko z gorączką przyjmowane do szpitala to raczej nie. To jest antygenowe, bo jest to dziecko ewidentnie objawowe. Natomiast proponowałbym zdecydowanie yy. To jest molekularny, a tp Clear. 

01:12:18 

No cóż, proszę państwa czy może być pomocna? No proszę państwa, nawet niedawno ukazał się dłużej artykuł na temat potencjalnych środków pochodzenia roślinnego, które mogą być przydatne. Proszę państwa, no sprawa jest otwarta, sprawa jest otwarta. Ja powiem inaczej zaszkodzić nie powinna zwłaszcza dobra herbata. 

01:12:40 

Miałeś Andrzeju slajdy na ten temat? Nie wiem, czy można jeszcze wrócić do nich czy czy nie bo. Podejrzewam, że masz tam kilka slajdów na ten temat. 

01:12:45 

Całej rodziny. 

01:12:47 

Tak kilka slajdów na ten temat. Mam proszę państwa yyy mmm. Jeżeli się uda to otworzyć to bardzo proszę. Jeżeli nie to yy powiem Yy po więcej. 

01:12:57 

To nie ta prezentacja. A właśnie. 

01:12:59 

OK dobra to już sub lecimy to na skle. 

01:13:05 

Proszę państwa, czyli karzeł psychogenne. Jak wspomniałem nawykow yt i co wy EE jest to kaszel, który jest bardzo charakterystyczny i ja zawsze mówię na wykładach, że on jest tak intensywnie tak głośny, że jeżeli lekarz dosłyszy na korytarzu, to czasem naj prasowany otwiera drzwi i kto też to do niego przyszedł i kto to tak potwornie kaszle kaszel zwykle ma mmm cechy takiego każdy metalicznego suchego, szczekającego mieliśmy pacjentkę która kaszlała. 

01:13:36 

Tak jak byście państwo przyjechali Styropianem po szybie, a więc takie bardzo dziwne, piszczące dźwięki yy ta pacjentka wydawało. 

01:13:44 

No yy kaszel, który zaburza taką normalną aktywność życiową typu yyy nauka szkolna typu wyjedzenie na przykład yy i i tego rodzaju działania kaszą, który jest męczące dla otoczenia. 

01:13:58 

Rodzice po prostu tego nie mogą słuchać, chociażby ze względu na jego głośność na jego częstość, na jego intensywność, ale jest jedna cecha, bardzo charakterystyczna, na której. 

01:14:10 

Możemy opierać nasze wstępne rozpoznanie, a czasem i rozpoznanie ostateczne. Mianowicie on nigdy nie występuje w czasie snu, zbierając taki Wywiad warto sobie yy. 

01:14:21 

Warto porozmawiać poważnie z rodzicami. Czy oni są podobni, że jeżeli mówią, że dziecko kaszle w nocy, to czy ono faktycznie wtedy śpi? 

01:14:29 

No bo wiadomo w tej chwili dzieciak 10 lotnisk komórką pod kołdrą może nie spać do 4 rano i każdy wtedy. 

01:14:36 

Yy zatem jeżeli dziecko faktycznie śpi i nie każdy jest to czynnik, zdecydowanie pomagająca cashem yy o naturze psychogenne yy może on symulować karzełek sztruksowy, ale nie mamy wtedy o wybroczyn nas bojówkach czy tego pijącego wdechu ewidentnie na sile się w sytuacji stresu, a słabnie w czasie relaksu. 

01:14:57 

Yy kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, kiedy mieliśmy jeszcze dłuższe pobyty na oddziale? Taką sytuację stresową była wizyta lekarska. Pacjent bawił się z kolegami na sali, szła wizyta, otwierały się drzwi i każdy się zaczynał. 

01:15:11 

Chociaż wcześniej staliśmy pamięć 5 minut i tak w ogóle nie było yy naszych własnych obserwacjach. Ten problem dominuje u dziewcząt, ale to zależy od yy ośrodka, który takie takie rzeczy o sobie podsumowuje. 

01:15:28 

U nas to były dziewczęta. 

01:15:30 

I często również skojarzenie wystąpienia kaszlu po krótkim okresie pełnego zdrowia. Po wyleczeniu wcześniejszej organicznej przyczyny. Dla przykładu dziecko w styczniu choruje, nie idzie do szkoły, potem są ferie zimowe. 

01:15:42 

Powiedzmy, niech szło do szkoły 2 lata temu po pójściu na ferie jest zdrowe, wraca do szkoły. No i znowu musi być w tej nieszczęsnej szkole i wtedy zaczyna się taki kaszel. Kaszel jest ten kaszel psychogenne rodzajem takiego mechanizmu obronnego dziecka. 

01:16:00 

I tutaj przyczyn może być jego całe mnóstwo. 

01:16:02 

No. Natomiast proszę państwa, yyy w tej chwili można przyjąć, że jeżeli mamy typowy Kaszel, właśnie taki bardzo charakterystyczny yy i tak naprawdę możliwe do rozpoznania czasu na zasadzie w trasę diagnozę, gdzie również i pielęgniarki już takie z większym doświadczeniem potrafią przynajmniej wstępnie zasugerować, że jest to kaszel yy. 

01:16:25 

Nie mamy żadnych odchyleń od normy W badaniu fizykalnym to w wielu przypadkach, no już na samym początku wiemy, że to będzie kaszel psychogenne. 

01:16:34 

Pytanie, jak daleko wtedy wdrażać diagnostykę kiedyś? 

01:16:41 

Czy aktualnie również i w przypadkach takich nietypowych traktujemy to jako rozpoznanie z wykluczeniach, bo jest sporo badań. Trzeba takiemu pacjentowi wykonać, natomiast w tych typowych objawach yy tak naprawdę jeżeli tylko rodzice nas rozumieją, jeżeli mamy możliwość skonsultowania psychologicznie takiego pacjenta, to był wówczas nie ma potrzeby znacznego poszerzania diagnostyki zdjęć. Runowski, klatki piersiowej spirometria powinno sprawę załatwić. 

01:17:07 

Przejdźmy do dalszych pytań. 

01:17:14 

No proszę państwa, to jest yy pytanie właściwie nie dla nas, tylko dla organizatorów ochrony zdrowia. Oczywiście pełne zabezpieczenie to znaczy pełna maska. 

01:17:25 

Najlepiej, że was patrzy, to znaczy przyłbica, to znaczy rękawiczki, by optymalnie byłby to kombinezon. Ja z doskonale sobie zdaję sprawę, że nam się to łatwo mówi, że to zupełnie są innego. Szpital zupełnie sobie innego proz ale. Proszę państwa, no jakie jest pełne zabezpieczenie? Myślę, że każdy lekarz w tej chwili już doskonale to wie i ja to zrobić. 

01:17:46 

Tak tutaj. 

01:17:47 

Zupełnie inna. 

01:17:48 

Tutaj pojawiło się też pytanie techniczne dotyczące dotyczące tego pytania, odnośnie którego mówiliśmy o tym zabezpieczeniu tego dziecka z rodzicami zrobic juz gdzieś się zebrać. 

01:17:57 

Wybierać jak kto? 

01:17:59 

No jest to słuszne pytanie, no bo trudno prowadzić samochód w pełnym stroju, czyli chyba rzeczywiście to kieruję w stronę pogotowia, gdzie jak widzimy nawet w telewizji, sanitariusze i kierowcy jeżdżą w pełnych kombinezonach i są na to przygotowani. 

01:18:15 

No właśnie, to jest to pytanie, o którym mówiłem słuszne pytanie jak najbardziej. 

01:18:23 

Proszę państwa, leki przeciwkaszlowe miejsce leków przeciwkaszlowy zakażeniu COVID 19 wydaje się być takie samo jak w przypadkach innych infekcji, czyli rzeczywiście być może warto je rozważać, bo pamiętajmy, że w zakażeniu wirusem SARS co w 2 kaszel jest przede wszystkim suchy. 

01:18:40 

To jest suchy kaszel i tylko w sytuacji. Tak naprawdę, kiedy pojawiają się powikłania typu nadkażenia Bakteryjne albo w późnej fazie u części pacjentów dochodzi nawet do rozwoju. Rozszerzenie oskrzeli to wtedy kaszel może być produktywny. Generalnie każdy jest kaszlem suchym. 

01:18:53 

Natomiast hamować kaszel trzeba wtedy, kiedy on rzeczywiście zaburza funkcjonowanie pacjenta zaburza sens. 

01:19:01 

Jego naturalny, że tak powiem wypoczynek i zbieranie sił, bo na tym de facto polega polega. 

01:19:09 

Próba przetrzymania tego zakażenia. No i tutaj dobór według tych zasad tej drabiny, mówiąc obrazowo leków przeciwkaszlowy, którą państwo doskonale znaniu, jeśli nie wystarczą interwencje niefarmakologiczne, zacząć od leków działających obwodowo lat lewo pro drop puzyna. 

01:19:25 

Jeśli to nie wystarczy sięgnąć po leki, nie opioidowe działanie centralne, no i w ostateczności leki opioidowe. Myślę, że taka gradacja, taka gradacja jest takie jak najbardziej do podtrzymania. 

01:19:39 

No jeśli chodzi o działanie przeciwzapalne mu polityków, to jest mowa przede wszystkim o mu politykach tiulowych, mu politykach i o nowych, które oprócz działania mu politycznego mogą jako substraty glutationu mogą wywierać działanie przeciwzapalne i je rzeczywiście warto. Warto rozważać, czy ograniczają wnikanie wirusa SARS Cov. 

01:20:01 

Nie znam, nie znam doniesień na ten temat bezpośrednio ty Andrzeju coś. 

01:20:06 

Tutaj, proszę państwa, w mukowiscydozie. Dla przykładu yy były pracę z zastosowaniem wysokich dawek Acetylo Cysteiny, ale nie zostało to jakoś jednoznacznie udowodnione, że nawet dawki rzędu 2,4 grama na dobę u pacjenta dorosłego, żeby dawały jakieś znaczące ograniczenie nasilenia stanu zapalnego. Także wydaje się, że chyba również i przy Yy przy zakażeniu SARS co w 2 nie oczekiwałbym tutaj jakiś. 

01:20:36 

Bardzo znamiennych, istotnych działań. 

01:20:38 

Tak bukoliki polowek przewijają się czasem w niektórych zaleceniach dotyczących pacjentów z po hp, gdzie też zwraca się uwagę. Być może na ten efekt przeciwzapalny, ale nie znam badań w szczególności dotyczących wirusa SARS Cov 2. 

01:20:53 

No to jest problem, to jest problem ogromny. Proszę państwa, przypomnę, że niedawno amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne opublikowało wyniki ankiety, która wskazuje, że około połowy populacji wykazuje cechy stresu przewlekłego. Znaczy odsetek ma cechy stresu pourazowego, w tym w szczególności osoby pracujące na oddziałach Covidowych albo osoby. 

01:21:15 

Yy yy z rodzin, w których wystąpiły zakażenia covidem i psychiatrzy obawiają się teraz. Niestety również epidemii dolegliwości typu zaburzeń emocjonalnych. 

01:21:27 

Tu myślę, że jeśli dziewczynka ma cechę o która ci, to należałoby zwrócić uwagę na dokończenie, że tak powiem diagnostyki szczegółowej etiologii, tych zaburzeń operacyjnych, celem dobrania. 

01:21:41 

Optymalnego leczenia obturacyjne go natomiast, jeśli są dodatkowe objawy psychiatryczne. No to niestety no trzeba trzeba korzystać z pomocy psychiatry, bo na pewno. 

01:21:52 

Pulmonolodzy nie podołają temu aspektowi dolegliwości. 

01:22:03 

Proszę państwa, trudny temat, trudny temat. 

01:22:07 

Po pierwsze, jak państwo wiecie, jest teraz spór rezydentów z konsultantami odnośnie. 

01:22:16 

Opcji egzaminu specjalizacyjnego to, co wszyscy obserwujemy, to na pewno jest upadek edukacji. Nie mówię o edukacji medycznej, tylko mówię o edukacji ogólnej. 

01:22:26 

I w związku z tym wydaje mi się, że trzeba, ze może powiem tak, gdyby dzieci były zaszczepione, to powiedział wszystkie od razu wysłać do szkoły. Natomiast w sytuacji, kiedy one nie są zaszczepione, no pojawia się problem. Oczywiście transmisji w szkole z 2 strony nie uciekniemy od problemu braków edukacyjnych, bo ile lat można prowadzić edukację w sposób zdalny? Przypomnę genialne wyniki kangura tegorocznego, gdzie zamiast kilkunastu dzieci, które mają 100% tych dzieci, jest bodajże 800. 

01:22:56 

No to pokazuje, że kwestia edukacji jest kwestią nie cierpiącą zwłoki, jeśli chodzi o rozwią. 

01:23:03 

Zdanie ja mam cichą nadzieję, że teraz ta ogromna liczba firm, która ma szczepionki już w blokach startowych do. 

01:23:12 

Wdrożenia na rynek. Ja mam nadzieję, że się uaktywni i w związku z tym mam nadzieję, że pojawi się opcja szybkiego zaszczepienia reszty populacji i będziemy świętować tak jak wczoraj było świętowane w Izraelu. 

01:23:27 

Ty Andrzeju coś dodasz? 

01:23:32 

Stopień o stopień o stopień a. 

01:23:39 

Czyli komentarz yy pani doktor, która pytała nas wcześniej o środki ochrony. 

01:23:52 

Własnych rozwiązań na pewno tutaj nie ma. 

01:23:56 

Tak no tu yyy wrócę znowu do tej kwestii, która była podnoszona. 

01:24:04 

Nawet na na na konkurencyjnym serwisie profesor kusza, być może znany częstości omawiał doniesienia amerykańskie i sugestie postępowania amerykańskiego, w których sugeruje się, żeby osoby zaszczepione już nie bały się kontaktów wzajemnych i Amerykanie wręcz sugerują, że można vkontakte ach, gdzie są tylko osoby zaszczepione 2 pełnymi dawkami z odpowiednim czasem 2 dawki funkcjonować bez nawet masek. 

01:24:32 

Natomiast, no, dopóki takiej sytuacji nie będzie, musimy jednak przy kontaktach z osobami, które potencjalnie mogą zakazić nas, ale mogą w czym do wszystkim zakazić osoby inne, które są nieszczepione, no starać się zachować na maksimum ostrożności uważa. 

01:24:51 

I to chyba koniec pytań na dzień dzisiejszy. 

01:24:55 

Czy mamy jeszcze jakieś pytania? 

01:24:59 

Jeśli nie ma pytań, bardzo serdecznie państwu dziękujemy. 

01:25:04 

Bardzo dziękujemy wszystkim słuchaczom. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam towarzyszyli. Dziękujemy również tym, którzy zdecydowali się na późniejsze obejrzenie tego webinaru, bo teraz nie byli w stanie tego zrobić. 

01:25:16 

Na przykład ze względu na pracę, bardzo dziękujemy organizatorom i bardzo dziękujemy sponsorowi za możliwość przygotowania tego webinarium. Bardzo dziękujemy w szczególności za bardzo ciekawe pytania, które wydaje mi się, że były dla nas wszystkich bardzo inspirujące. Dziękuję bardzo i do. 

01:25:33 

Zobaczenia być może na następnym webinarze do widzenia państwu. 

01:25:36 

Miłego wieczoru wszystkim do widzenia. 

01:25:38 

Miłego wieczoru i zdrowia. 

 

Podobne materiały