Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Jakie są reguły dotyczące szczepień - czy można je łączyć i jakie należy stosować odstępy między kolejnymi dawkami.
00:00:25
Kolejnym zagadnieniem, które znając już podstawy szczepienie warto znać, są zasady wykonywania szczepień ochronnych. Proszę państwa, można je zebrać w kilka reguł, które postaram się w sposób prosty i jasny państwu przedstawić, czyli przede wszystkim wiek szczepienia, czyli w jakim wieku szczepimy?
00:00:46
Waszych pacjentów, jak jest zalecane są odstępy między kolejnymi dawkami szczepionek, odstępy między różnymi szczepionkami, czyli już nie kolejnymi dawkami tej samej szczepionki, tylko innymi szczepionkami.
00:00:56
O tym, jak można co administrować, czyli łącznie podawać szczepionki. Wreszcie jakie są przeciwwskazania do szczepień? Zaczniemy od wieku szczepienia. To jest to jest bardzo prosta.
00:01:06
Szczepimy najmłodszą grupę wiekową zagrożone zachorowaniem. No nie ma sensu szczepić niemowląt przeciwko hpv, które przenosi się drogą kontaktów seksualnych.
00:01:13
Podobnie nie ma sensu szczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jeżeli niemowlęta nie są na kleszcze narażone, ale warunkiem stosowania tej najmłodszej grupie wiekowej jest to, aby szczepionka była przede wszystkim bezpieczna, a po 2 skuteczna.
00:01:28
I to jest, proszę państwa, pierwsza reguła, czyli musimy zdążyć przed chorobą. Kolejna sprawa to odstęp między kolejnymi dawkami tej samej szczepionki.
00:01:36
I proszę Państwa, pierwsza zasada, ponieważ my wykorzystujemy naturalne mechanizmy odporności. Jak państwo macie w pamięci.
00:01:42
Schemat, który pokazywałem to, że te przeciwciała. Te komórki tworzą się po jakiś 2 3 tygodniach tak się domyślacie krótszą step nie ma wielkiego sensu. Oczywiście jeżeli damy większą dawkę antygenu czy dłużej już ma się w organizmie, to stymulacja będzie silniejsza. Niemniej jednak, jeśli mamy podać 2 dawkę, to musimy te 4 tygodnie odczekać. Pierwsze pytanie, które pewnie nasuwa się państwu na myśl to jest to a jak to jest ze szczepionką? Powiedzmy Waj Zero skąd przeciwko COVID 19, gdzie zalecono dawkę 21 o dostęp między 2 dawkami 20.
00:02:13
Ciemni, proszę państwa, tak zrobionych badaniach okazało się, że mimo tego krótkiego odstępu, który jest taki na granicy, że tak powiem mechanizmów Mon logicznych, to wystarczy, ale lepiej byłoby między nami, mówiąc to nocą wydłużyć i w charakterystyce produktu leczniczego znajdziecie państwo spokojnie. Informacja, że może być 28 dni, a w badaniach klinicznych szczepionki, której po 42 dniach i nic się nie stało. Brytyjskie zalecenia mówią o tym, że można podać 2 dawkę nawet do 12 tygodni. Dlaczego w takim razie tak śpieszy, by dlatego, że leży nam na uzyskaniu pełnej?
00:02:43
Pełnej ochrony, ale jeśli z różnych względów czy czy organizacyjnych, czy czy indywidualny.
00:02:49
Ta 2 dawka się przesunie, to nie ma powodów do zmartwienia i to jest właśnie 2 seta, której warto wiedzieć.
00:02:55
Opóźnienie może być bardzo długie, nie ma czegoś takiego jak przedawnienie są wyjątki. Jeżeli komuś przeszczepiony szpik to wykasuje wykaz owu, jemy pamięci logiczną, a jeżeli szpiku nie przeszczepi my to organizm Wszystko pamięta.
00:03:07
No, jeśli chodzi o skrócenie odstępu, to nie zalecamy tego postępowania może być maksymalnie powiedzmy do 4 dni tak przyjął a *** być może i 5 Czy 6 7 też by wystarczyło, ale nie nie stara starajmy się raczej dostępy.
00:03:20
Przestrzegać ewentualnie wydłużać, ale nie skraca.
00:03:24
Kolejna sprawa bardzo praktyczna to odstępy między różnymi szczepionkami. Proszę państwa, którego jest bardzo proste. W środku szczepionek zabitych odstęp może być dowolny w przypadku szczepionek żywych i to z taką gwiazdką powinien wynosi ponad 4 tygodnie.
00:03:36
Dlaczego ta gwiazdka? Dlatego, że dotyczy to wszystkie szczepionek, a jedynie szczepionki przeciwko Odrze, śwince, różyczce ospie przeciwko ospie wietrznej i przeciwko żółtej gorączce i w przypadku szczepionek doustnych na przykład przeciwko Rotawirusom, czyli doustnej żywej szczepionki przeciwko durowi brush temu Ten odstęp nie musi być zachowanie.
00:03:53
I oczywiście państwo pewnie pierwsze, ponieważ wszyscy dzisiaj żyjemy covidem przyjdzie na myśl, jak to jest, że zaleca się odstęp między szczepionki przeciwko COVID 19 a szczepionki przeciwko grypie 2 tygodnie.
00:04:05
Proszę państwa, to nie wynika z mechanizmów immunologicznych, które są podstawą tych reguł, o których wspominam, lecz wynika z tego, że jest to szczepionka nowa i my po prostu dla czystości obrazu, aby odróżnić, które działania niepożądane wynikają bezpośrednio z jednej ze szczepionek, zalecamy ten odstęp, ale gdyby była konieczność.
00:04:23
I tam stał skrócony, to nic się nie stanie. Takie szczepienie się jak najbardziej liczy. Jak wspomniałem również odstępy między szczepionkami żywymi nie dotyczą szczepionek do UE.
00:04:32
Odstęp między szczepionkami żywymi ja zabitymi może być dowolny. Kolejna sprawa to jest jednoczesne stosowanie szczepionek. Proszę państwa, wokół tej kwestii narosło dużo nieporozumień i dużo mitów, bo po pierwsze, my jako lekarze boimy się, że jak za dużo tych szczepionych podamy naraz, to dojdzie do kumulacji działań niepożądanych, a z kolei pacjenci instynktownie aczkolwiek mówię celowo używam słowa instynktownie, a nie racjonalnie dzielą, bo jak słyszę o tym o tym dzieleniu, proszę państwa.
00:05:03
Żeby pojedyncze szczepionki podawać na jednej wizycie, to przypomina mi się żywcem powiedzenie mojej ba.
00:05:08
Ci yy pani, żeby pieska mniej bolało, obcinałam ogonek po kawałku, no dokładnie do tego to to prowadzi. Proszę państwa, to my się staramy, staramy się przestrzegać charakterystyk produktu leczniczego.
00:05:19
Tylko proszę o tym pamiętać, że producenci to nie są, to nie są święte mikołaje producenci, proszę państwa, badają te szczepionki, co im się opłaca. Czyli w hp Luna piszą tylko to, co leży w ich interesie, bo trudno, żeby pokrywali koszty badań. Na przykład łączenia ze szczepionką konkurencyjną, co w ich interesie zupełnie.
00:05:37
Nie leży yy, ale proszę państwa, nadrzędnym interesem jest jest jest interes pacjenta, w związku z czym patrzymy również na zgodność z pso, jak również doświadczenia z innych krajów.
00:05:47
Oczywiście generalną zasadą jednoczesnego podawania szczepionek jest to, że podawać je w różne miejsca. Jakie są ogólne zasady qu administracji, czyli właśnie tego wspólnego podawania szczepionek?
00:05:58
Generalnie, proszę państwa, jak wspomniałem w dowolnym odstępie szczepionki żywe, to już mówiliśmy w ustępie ponad 4 tygodni z zastrzeżeniem których, ale teraz jakie są?
00:06:08
Wyjątki, czyli generalnie Wszystko możemy podać razem oczy.
00:06:11
W jakimś w granicach rozsądku w Stanach Zjednoczonych. W jednym z opracowań zalecano, że dzieciom można podać na raz 8 wstrzyknięć.
00:06:18
Podejrzewam, że polscy rodzice jednak by tego nie wytrzymają. Nas moim mój rekord życiowy wynosi 8 szczepionek. Rzeczywiście, ale u dorosłego pacjenta, który wyjeżdżał w trybie nagłym do Czarnej Afryki i i do tego jeszcze szczepił się na koszt firmy, w związku z czym tutaj bariery kątowej nie było i zażyczył sobie wszystkie możliwe szczepionki 8 szczepionek dostał, nic się nie działo, pojechał, wrócił.
00:06:41
Wszystko skończyło się dobrze, więc jakie to są wyjątki? Proszę państwa, wyjątki są 3, czyli czego nie można łączyć i tak u pacjentów, których chcielibyśmy zaszczepić z racji czynnościowej czy anatomiczne.
00:06:52
Ja splacie łączymy szczepionki przeciwko meningokokom, cztero składnikowe Manag tryt, konkretnie tej szczepionki ze szczepionką 13 składnik ową przeciwko pneumokokom. To jest pierwsza rzecz takim przypadku. Podajemy pierwszą szczepionkę przeciwko pneumokokom, a po conajmniej 4 tygodniach szczepionkę przeciwko Meningokokom.
00:07:11
Kolejna sprawa nie łączy się obu szczepionek przeciwko pneumokokom. N wiecie państwo, mamy nowe szczepionki, skoro skomunikowane, zawierające antygen polisacharyd owy powiązany z białkiem nośnik owym i szczepionki starej generacji polisacharyd owe zawsze w pierwszej kolejności podajemy szczepionkę scanią go wanną, a po mieniu 8 tygodniach szczepionkę polisacharyd ową odwrotnie iero.
00:07:33
Oczywiście, czasami życie.
00:07:36
Proszę państwa, zmusza nas do pewnych kompromisów. Jeżeli z jakichś względów pierwsza została podana szczepionka palisadowa, to odczekujemy rok, aby podać szczepionkę skomunikowaną.
00:07:45
No i wreszcie proszę państwa, 3 wyjątek doustnej szczepionki przeciwko Cholerze nie podaje się jednocześnie z doustną szczepionką przeciwko durowi brzusznym.
00:07:54
Mamy takie szczepionki, jak wiecie Państwo, będę z nim podróży dzisiaj te mało kto gdzieś wyjeżdża. No ale warto wiedzieć. Zaleca się, aby w pierwszej kolejności podać doustną szczepionkę przeciwko Cholerze apod o mine.
00:08:04
I 8 godzinach czuję to i damy radę wyjechać, przygotować się do wyjazdu z tą szczepionkę przeciwko Durowi brzuszne mu i proszę zwrócić uwagę, że tak od ministra Ia jest widoczna w naszym programie szczepień ochronnych na 2021 rok. Zwróćcie państwo uwagę, że na niektórych wizytach można podać spokojnie 5 szczepionek ktoś chce mieć dodatkową szczepionkę przeciwko meningokokom, to też nie ma.
00:08:26
Przeciwwskazania, aczkolwiek z doświadczenia. Wiem, że trudno byłoby do tak licznych wkłuć rodziców, przekonać tutaj w sukurs przychodzą szczepionki wysoce skojarzone 5 w jednym, a przede wszystkim 6 w jednym, które znakomicie tą liczbę wkłuć zmniejszają i są przez zarówno rodziców, jak i dzieci.
00:08:42
Lepiej lepiej tolerowane i proszę zobaczyć to co mówiłem. Proszę państwa, winnych krajach jest codziennością, że państwo ośmielić. Zobaczcie państwo to jest program angielski. To jest książeczka dziecka, które zwróciło z Anglii.
00:08:56
Wracają, proszę zobaczyć na raz podano szczepionkę 6 w jednym przeciwko pneumokokom przeciwko Meningokokom BI jeszcze rotawirusy czyli 3 wkłucia. Te liczne antygeny już od tego do jeszcze do tego doustna szczepionka czyli do dzioba i coś się dzieje nic się nie dzieje. Tak są szczepione angielskie dzieci jest to tam standard a nie proszę państwa wyjątek u nas podejrzewam, że wielu pediatrów by się bardzo niepokoiło takim schematem, a cuś angielskich rodziców ani lekarzy to nie niepokoi.
00:09:24
Kolejnym ważnym zagadnieniem, które tak naprawdę stanowi.
00:09:31
Pracy lekarza w dziedzinie szczepień jest kwalifikacja do przeprowadzenia szczepienia. Proszę państwa, zgodnie z polskim prawem szczepień, wykonanie szczepienia ochronnego jest zabiegiem lekarskim, ale w praktyce to przecież tą przysłowiową igłę.
00:09:45
Pielęgniarka wbija, natomiast lekarz tylko decyduje, czy pacjent może, no ale robi coś znacznie ważniejszego. Mianowicie ponosi za ten zabieg.
00:09:54
Odpowiedzialności, proszę państwa, przejdźmy w takim razie jak właściwie kwalifikować do szczepienia tak naprawdę w kwalifikacji chodzi o coo chodzi, o wykrycie przeciwwskazań, a zatem podstawą bezpiecznego podania szczepionki będzie wykrycie sytuacji, kiedy szczepionki podać nie można. Jest dobre pozorom, bardzo proste, bo sprowadza się przede wszystkim do celowane go.
00:10:16
Rozbudowanego wywiadu wywiadzie pytany o kwestię następująco, samopoczucie, proszę państwa, nikt nie jest w stanie lepiej ocenić swojego stanu aktualnego stanu zdrowia niż pacjent.
00:10:25
Jeżeli czuje się dobrze, no to znaczy, że jest akurat w stabilnym dobrym stanie i może być zazwyczaj szczepione. Pytamy o alergię, pytamy o niepożądane odczyny poszczepienne, które wystąpiły po poprzednich szczepionkach czy poprzednich dawkach tej szczepionki, którą zamierzałem podać.
00:10:41
Pytamy o zaburzenia odporności w rodzinie. Oczywiście u pacjenta też dlatego przypadku małego dziecka to pewne choroby mogą być jeszcze niewykryte na przykład zaburzeń odporności, a mogą mieć charakter dziedziczny.
00:10:52
Pytamy o produkty krwiopochodne schowane w ostatnim roku, dlatego, że w przypadku chociażby stosowanych w wysokich dawkach immunoglobulin no nie, nie powinniśmy przez nawet kilkanaście miesięcy.
00:11:03
Podawać, podawać szczepionek żywych, bo po prostu nie zadziałają, nie zaszkodzi, ale ale to nie zadziała. Wprowadzi tylko nas w błędne poczucie, poczucie, poczucie.
00:11:12
Proszę państwa, spokoju, bo pacjentowi będzie się wydawało, że jest zaszczepiony, a w istocie ta szczepionka nie miała prawo działać.
00:11:18
Pytam uczucie lekkiej minus u precyzyjne, przy czym warto używać języka, który dla pacjenta jest zrozumiały. No i ciążę tak proponuję pytać od 12 13 roku życia, bo takie przypadki niestety się zdarzają. Wreszcie, jeśli chodzi o badanie i ogólną ocenę lekarską, to polega ona na.
00:11:34
Jeśli jest taka konieczność, mam podejrzewamy gorączkę, zmierzeniu temperatury i poszukiwaniu objawów zakażenia bądź zaostrzenia choroby, choroby przewlekłej. Także gdybyśmy to zebrali.
00:11:45
Ta kwalifikacja do szczepień składa się z badania przedmiotowego i badania podmiotowego, czyli Wywiad. Zaczynamy oczywiście potem badanie przedmiotowe bardzo rzadko i w sytuacji wyjątkowej potrzebne są nam badania dodatkowe. Oczywiście.
00:11:59
W skład wizyty wizyty szczepiennej wchodzą takie elementy jak INFORMACJA O przebiegu procedury szczepienia. No brzmi to dość tak górnolotnie, ale chodzi o to, żeby pacjenta po prostu uspokoi.
00:12:10
Z doświadczenia własnego. Powiem państwu, że jeżeli pacjent przychodzi na kilka szczepień, to przy pierwszym jest bardzo zdenerwowana. Przy 2 3 to już w ogóle jest jest jest oswojony, jest to standard, ponieważ wiec kogo kogo czeka i ten lęk można zmniejszyć właśnie poprzez wyjaśnienie, co będziemy robić, jak to będzie wyglądało i tak dalej.
00:12:27
No i wreszcie proszę państwa, naszym obowiązkiem jest przedstawić informacji o potencjalnych działaniach niepożądanych, ale zawsze robimy to, proszę państwa na tle korzyści ze szczepień czy też zagrożeń, jakie Samowi choroba, bo inaczej, gdybyśmy tak skupili się tylko na takich informacjach dotyczących niepożądanych.
00:12:41
Odczynów poszczepiennych to podejrzewam, że byśmy nikogo nikogo nie zaszczepić.
00:12:46
Wspomniałem, że Wywiad jest celowany, dlatego najlepiej używać, proszę państwa, po prostu opracowanych do tego do tego celu. Kwestia rusza, to przestawiłam kwestionariusz opracowany przez medycynę praktyczną, a tak naprawdę na podstawie ads i pół także jest to polskie polskie tłumaczenie.
00:13:00
Jest osobny dla dzieci, osobny jest dla dorosłych. Chodzi o to, żeby czegoś nie pominąć. Proszę państwa, potęga, czek listy, miejmy to w głowie, bo po prostu czasami coś możemy zapomnieć, ale.
00:13:12
Współczesna informatyzacja nam to ułatwia. Proszę zwrócić uwagę szczepienia przeciwko COVID 19 też jest jeden obowiązujący w całej Polsce formularz, który zdecydowanie ułatwia kwalifikacje do tego do tego szczepienia.
00:13:25
Pamiętajmy, że przeciwwskazania do szczepień są raczej wyjątkiem niż regułą. Tak naprawdę znamy tylko 2, a może nawet tylko jeden.
00:13:33
No trwałe przeciwwskazanie bezwzględne do szczepień, czyli takie, kiedy szczepienia podać nie można. Jestem, proszę państwa, anafilaksja po szczepieniu podaniu składnika szczepionki, jeżeli ktoś po pierwszej dawce szczepionce został szczun su, no to będziemy się podać 2 dawkę, bo z punktu widzenia pacjenta ryzykujemy, że tego wstrząsu dostanie po raz 2.
00:13:51
Ale proszę państwa, nawet od tej.
00:13:53
Reguły są wyjątki, bo chociażby przeciwwskazań do szczepień przeciwko.
00:13:57
O wściekliźnie nie ma wcielić nas chorobą śmiertelną w 100 procentach, a wstrząsu możemy pacjenta wyprowadzić, więc dla pacjenta Oczywiście lepiej jest ryzykować wstrząs niż ryzykować śmiertelną wściekliznę w środku szczepień przeciwko krztuścowi takim przeciwwskazaniem bezdomnym stanowi encefalopatia, która wystąpiła w ciągu 7 dni od podania szczepionki. Ale proszę państwa, nasza wiedza w międzyczasie bardzo się rozwinęły. Dzisiaj wiemy, że szczepionka przeciwko kszo.
00:14:23
Miejscowi nie powoduj encefalopatię cofalo partie powodują wrodzone zaburzenia metaboliczne, które się ujawniają pod wpływem szczepień. Jak się ujawniły, to już będą, w związku z czym de facto encefalopatia u nas jeszcze stanowi formalnie przeciwwskazania, ale w wielu krajach już przestała stanowić przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko krztuścowi. Z kolei 2 czasowe bezwzględne przeciwwskazania do szczepień, ale tylko szczepień żywy.
00:14:48
Będzie to ciąża. Nie chcemy ryzykować, aby drobnoustrój szczepionkowy dostał się do płodu i zaburzył jego rozwój. No i wreszcie immunosupresji, ale jak mówiłem inną super ja definiowana jako rzeczywiste, ciężkie zaburzenia odporności, a nie takie łagodne, czy też takie, którym się wydaje, tylko że że jest w praktyce takie tam wymienione przeze mnie przeciwwskazań.
00:15:10
Wykrywane są rzadko w praktyce najczęstszym przeciwwskazaniem do szczepień są tak nazywane przeciwwskazania względne, takie jak ostra, choroba gorączkowa. Do nas przyjdzie pacjent, który źle się czuje i ma 39 ° gorączki.
00:15:21
To rzecz jasna, że go ze szczepienia zdyskwalifikuje my no chyba, że będzie taka konieczność, jak na przykład wspomniane przeze mnie szczepienie przeciwko wściekliźnie. Gdzie gorąco.
00:15:30
W porównaniu z wścieklizną wydaje się czymś nieistotnym i rzeczywiście tak tak jest, no i wreszcie niedawne podanie preparatów krwiopochodnych w przypadku szczepionek oczywiście żywych, no bo podanie szczepionki po preparacie kwie pochodnym, który zawiera swoiste przeciwciała i który zwiąże ten drobnoustrój szczepionkowy w ten sposób zgody z aktywując po prostu nie ma.
00:15:51
Nie ma sensu, także gdybyśmy sobie, proszę państwa, te przeciwwskazań do szczepień zebrali w tabeli. To zobaczycie, że tych bezwzględnych jest bardzo mało. Jest to generalnie anafilaksja poprzedniej dawce.
00:16:01
Szczepionce szczepionki. No i jest to jest to immunosupresji przypadku szczepionek żywych.
00:16:08
I, proszę państwa, ciąża w przypadku szczepionek żywych. Natomiast generalnie szczepionki zabite możemy podawać we wszystkich sytuacjach klinicznych, za wyjątkiem anafilaksji po, która wystąpiła po szczepionce, bądź też po jej składniku, który, który w szczepionce jest zawarty.
00:16:22
Powiedziałem parę słów o zimną su presji, mianowicie przez immunosupresji rozumiemy wrodzone ciężkie zaburzenia odporności. Na przykład wspomniany przeze mnie skit, czyli.
00:16:30
Wrodzone albo rozsiane nowotwory białaczki, chłoniaki białaczki z definicji są nowotworami rozsianymi albo chemioterapia. Proszę państwa, naświetlania albo klik o korku z tresowana ogólnie, ale w dużej dawce.
00:16:42
Oczywiście dzisiaj tych leków, mimo sukcesywnych jest coraz więcej. Mamy leki biologiczne, mamy az jutro inne mamy, proszę Państwa, leki podawane po przeszczepach to już to już są. To już jest wiedza specjalistyczna. Odsyłam chociażby do stanowiska amerykańskiego towarzystwa lekarzy chorób zakaźnych, które bardziej precyzyjnie.
00:17:01
Te kwestie immunosupresji reguly.
00:17:06
O czym musimy pamiętać? Proszę państwa, jako pediatrzy żyjemy wyidealizowanym świecie, mianowicie do szczepienia najchętniej kwalifikowali byśmy dzieci całkowicie zdrowe w powszechnej świadomości społecznej funkcjonuje chociażby mit, że dziecko, które ma Katar absolutnie do szczepienia się nie daje.
00:17:22
Przeciwnie, sugeruje się nawet, że jeżeli wystąpi działanie niepożądane, to właśnie dlatego, że dr nie wykrył Kataru. Jest to, proszę państwa jasno powiem MIT, a mówiąc dosadniej kompletna bzdura.
00:17:33
Góra najlepszym dowodem na to jest to, że proszę państwa, przypadku szczepień dorosłych trudno mówić o takiej idealnej sytuacji. Znajdźcie mi państwo zdrowego, w pełni 80 latka, którego będziemy kwalifikować do szczepienia przeciwko grypie.
00:17:46
Czy państwo domyślacie takich nie ma dlatego, że ktoś ma 80 lat czy nawet 70 to ma najczęściej nie jedną, ale kilka chorób przewlekłych i no ewentualnie może mówić o stabilizacji stanu, ale na pewno nie ich wyleczeniu. Gdyby 80 latek chciał czekać aż wyzdrowieje to by się szczepienia.
00:18:03
Nie doczekał, w związku z czym pamiętajmy, że w praktyce do zaszczepienia wystarczy, aby pacjent był w stanie stabilnym. Czuł się akurat dobrze cowie pacjent najlepiej.
00:18:14
Yy a choroby przewlekłe stanowią generalnie wskazania, a nie przeciwwskazania do szczepienia. Bo kto ma chorować ciężko na choroby zakaźne, jak nie osoby, które są słabe, czy to z racji wieku, czy to z racji towarzyszących schorzeń przewlekłych.
00:18:30
Oczywiście zdawaj mi jako lekarze musimy zdawać sobie sprawę, że osoby na przykład jak alergicy obciążeni są zwiększonym ryzykiem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych, a u niektórych osób podanie szczepionki rzeczywiście może wiązać się z niedużym co prawda, ale jednak ryzykiem.
00:18:45
Zaostrzenia choroby przewlekłej, jak na przykład proszę Państwa, flight o rybach powiedzmy Reu ma reus kręgów chorób reumatologicznych. No rzeczywiście, podanie szczepionki niektórych szczepionek na przykład szczepionki przeciwko Półpaśca owi tej Nowoczesnej, której niestety w Polsce jeszcze nie ma.
00:19:01
Zaobserwowano, że pacjenci z chorobami reumatycznymi mogą mieć zaostrzenie dolegliwości. No, ale jesteśmy w stanie to opanować. Odporność jest tym priorytetem tym nadrzędnym naszym naszym.
00:19:12
Natomiast w praktyce proszę państwa, tak naprawdę odnoszę wrażenie, że my szukamy pretekstu, żeby nie zaszczepić tudzież. Pacjenci szukają pretekstu, żeby się nie zaszczepić i za przeciwwskazania do szczepień używa.
00:19:25
Uważa się zupełnie błędnie takie sytuacje jak łagodny lub umiarkowany odczyny poszczepienne, które wystąpiły w przeszłości, czyli bolała mnie ręka po szczepieniu to już lepiej nie będę się szczepić. Proszę państwa, to, że boli ręka są nadzieje, zrozumieliście z części poświęconej monologi szczepień jest.
00:19:42
Naturalnym zjawiskiem i jeśli ręka nie bolała, byłoby to podejrzane, bo sugerowałoby to, że odpowiedzi odpowiedniej na szczepienie nie ma.
00:19:50
Podobnie wystąpienie gorączki po szczepieniu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym przyjmującym i nie pozostawiając im jakichkolwiek trwałych następstw, a zatem nie należy się tym przejmować. Powiem państwu własnego doświadczenia, że po szczepionce przeciwko COVID tej zawierającej mrna ja miałem 2 dni gorączkę i to nie taką 37 ale sięgającą 39 więcej stopni ICO przeżyłem jak Państwo widzicie na przykład że że Jestem w stanie państwu ten wykład nagrywać, a mam nadzieję, że odporność będzie pozostanie na na na lata. Podobnie antybiotykoterapia.
00:20:20
Proszę państwa, oczywiście bardziej istotne jest to, z jakiego powodu pacjent bierze antybiotyk, ale jeżeli bierze.
00:20:25
Antybiotyk profilaktycznie na przykład jako zawód, jako jako profilaktykę gorączki reumatycznej. To może brać go miesiącami latami. To nie oznacza, że nie może być w tym czasie szczepiony tak samo okres rekonwalescencji po chorobie. Proszę państwa oczywiście, że człowiek ma prawo czuć się jeszcze słaby.
00:20:43
Ale jeżeli jeżeli możemy czekać, to oczywiście możemy poczekać, ale jeżeli proszę państwa zagrożenie w postaci choroby jest realne, narażenie jest istotne. To to czekanie tak naprawdę zwiększałoby ryzyko.
00:20:55
Do zakażenia pacjenta i nie leży w jego w jego interesie. Podobnie choroby przewlekłe, o których wspomniałem, stanowią w istocie nie przeciwwskazanie, a wskazanie do szczepień, bo właśnie sprawiają, że pacjent staje się podatny na ciężki przebieg zakażenia.
00:21:09
Co jeszcze bo ja państwa często wymieniana jako przeciwskazan jest ekspozycja na chorobę zakaźną. No starałam jakieś ekspozycje, więc gdybyśmy podchodzili do tego, proszę państwa, tak w sposób.
00:21:20
Literalny to w Sadzie nigdy nie mogliby śmy wykluczyć, że ktoś nie miał ekspozycji. Pojechaliśmy tam, powiedzmy tramwajem czy autobusem do pracy.
00:21:28
Później wracaliśmy, mieliśmy kontakt z naszymi domownikami. A czy ktoś nam zagwarantuje, że oni są całkowicie absolutnie zdrowi? Nikt takiej gwarancji dać oczywiście nie może związku, z czym pamiętajmy, że ekspozycja chorobę zakaźną z praktycznych względów nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia podobni karmienie piersią. Generalnie my jeśli chodzi o karmienie piersią, możemy szczepić wszystkie karmiące wszystkimi szczepionkami. To jest ogólna reguła.
00:21:51
Jeszcze powiem w aspekcie COVID 19.
00:21:54
Technika wykonywania szczepień to zagadnienie, które lekarzom może potrzebna jest w małym stopniu. Niemniej jednak warto wiedzieć chociaż kilka najważniejszych elementów, dlatego skupię się na technice wykonywania wstrzyknięć domięśniowych, bo tą drogą najczęściej szczepionki są podawane w praktyce wykonywaniem.
00:22:12
Nikt nie musi pani bieliźniarki, ratownicy medyczni, higienistki szkolne, jeśli takowe jeszcze pracują, bo kiedyś to co było standardem dzisiaj stało się stało się rzadkością. Jak wspomniałem szczepionki możemy podać różnymi drogami.
00:22:25
Najczęściej są droga do mięśniowa.
00:22:28
Ale może być podskórna wśród skórna. W przypadku na przykład be cg donosow, a w przypadku chociażby grypy szczepionki żywej, jednak atenuowanych przeciwko grypie czy doustna, jak chociażby w przypadku rotawirusów czy szczepionki przeciwko Durowi brzuszkowy, tej Nowoczesnej, żywej, at atenuowanych.
00:22:45
Proszę państwa, na czym polega podanie domięśniowe? No musimy trafić w mięsień, przy czym takim miejscem z wyboru u osób po pierwszym roku życia, czyli wszystkie dzieci większe i dorośli, to jest mięsień naramienny.
00:22:58
I tam wstrzykujemy. Apeluję, wiem, że panowie ginekolodzy upodobali sobie pośladki, ponieważ pewnie im się co.
00:23:04
Darzą, że to bardziej ich rejon zainteresowania, ale szczepionki podajemy jednak w ramie. Nie, nie, proszę państwa w pośladki. Dlaczego podanie domięśniowe jest lepsze, niż gdybyśmy użyli za krótkie igły podanie?
00:23:18
Takie mówiąc, może nie medycznie, ale praktycznie do tłuszczowe. Tak naprawdę podskórne, dlatego, że pod podaniu do mięśniowym odpowiedzi biologiczna szczepienie jest lepszy.
00:23:27
Komu jest lepsza komórki prezentujące antygen występują tam liczniej związku, z czym łatwiej jest potem wyemigrować do okolicznych węzłów chłonnych.
00:23:35
Gdzie dojdzie do wzbudzenia odporności immunologicznej, odpowiedzi logicznej i w efekcie powstanie.
00:23:42
Swoistych przeciwciał i uczonych komórek CD 8. Na czym nam zależy ceną, którą płaci się za zbyt płytkie podaniem szczepionki jest nie tylko słabsze odpowiedzi my logiczne, ale również silna reakcja miejscowa. Także my tracimy, a zależy nam na tym, żeby jednak odpowiedź była silna, nie reakcja miejscowa.
00:24:02
Z praktycznych rzeczy warto, żeby to wiedzieć, bo też my będziemy przecież nieraz szczepieni. To jest to, że szybkie wstrzyknięcie wiąże się z mniejszym natężeniem bólu niż wstrzyknięcie powolne także nie ma, co tutaj spowalniać.
00:24:14
Należy szybko wbić szybko wstrzyknąć i problem rozwiązany. Kolejna sprawa to jest to, że proszę państwa, nie zalecamy wykonywanie aspiracji.
00:24:24
Ja, wiem, że większość pań pielęgniarek szkolnych lata całe temu, kiedy jeszcze po inne zalecenia te aspiracje wykonuje, bo zwracano mi uwagę, że jest to bardzo ważne, natomiast.
00:24:33
Natomiast w miejscu naramiennym, gdzie która jest miejscem zalecanym do wykonywania szczepień, nie przebiegają duże naczynia krwionośne, w związku z czym, jeżeli nawet silnie szybko podamy szczepionkę, to taka drobna żyłka pęknie i my szczepionki do Naczyniowo nie podamy, bo rozumiem, że to stanowi tą naszą obawę.
00:24:49
Natomiast proszę państwa, to się może stać, kiedy my z aspirujemy. Na przykład trafimy w cienką żyłkę i dostanie się do szczepionki krew i co wtedy mamy zrobić? Wyrzucić tą szczepionkę?
00:24:59
No prawdopodobnie tak na pewno pacjent będzie takich z naszej strony, takiego takiego działania oczekiwał, a kto za nią zapłaci?
00:25:07
Więc to są też kwestie takie bardzo natury ekonomicznej. Pomijam, że pacjent musiałby być szczepiony 2 raz dlatego pamiętajmy, przy szczepieniach nie należy wykonywać aspiracji.
00:25:17
Co możemy zrobić po szczepieniu? Nie masujemy. Generalnie proszę państwa tego miejsca, dlatego, że to sprzyja reakcją miejscowym. Tudzież sprzyja dostaniu się szczepionki tam, gdzie dostać się nie powinno na przykład do Naczyniowe, to znaczy nie w mu.
00:25:29
Należy ucisnąć miejsce nakłucia po to, żeby zminimalizować uczucie bólu, jak też proszę państwa zminimalizować ewentualne krwawienie.
00:25:38
Yy i to zmniejsza ból i także ucisnąć. I to proszę państwa, ewentualnie w przypadku, o czym jeszcze powiem. Osób, które mają zaburzenia krzepnięcia, można stosować zimny okład czy ucisk.