Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Diagnostyka zakażeń pneumokokowych

Dr n. med. Ilona Małecka
Zakażenie pneumokokowe u dzieci – epidemiologia, diagnostyka, leczenie i profilaktyka ODC. 2/5

Autorka przedstawia w jaki sposób należy postępowac, gdy zgłosi się do nas pacjent z zakażeniem pneumokokowym.

Transkrypcja Diagnostyka zakażeń pneumokokowych 

00:00:29 

No dobrze, to spróbujmy zobaczyć, co dzieje się, kiedy pacjent z podejrzeniem zakażenia inwazyjnego trafia do szpitala. Mówiłam już państwo tutaj o tej kluczowej roli diagnostyki mikrobiologicznej właśnie dla określenia czynnika radiologicznego, jak również wrażliwości ll patogenu na antybiotyki i o tym, żeby zabezpieczyć materiał do badań mikrobiologicznych. Nie tylko posiew najlepiej przed włączeniem leczenia przyczynowego, przy czym to, co jest bardzo istotne i praktyczne. 

00:00:58 

To postępowanie diagnostyczne nie może opóźniać decyzji terapeutycznych. 

00:01:02 

Przypomnę, przecież państwo i państwo to dokładnie wiedzą, że pacjent zwłaszcza mały pacjent z podejrzeniem inwazyjnej choroby bakteryjnej, to zwykle pacjent w ciężkim stanie klinicznym konieczna jest szybka ocena stanu ogólnego takich parametrów życiowych. 

00:01:16 

Jak częstość oddechów, tętna powrotu, kapilarne go czy ciśnienia tętniczego i przede wszystkim zabezpieczenia funkcji podstawowych funkcji życiowych, jak również szybkiego włączenia właściwego leczenia. Natomiast jak mówię, ta diagnostyka mikrobiologiczna. 

00:01:34 

Również ma istotne znaczenie i dobrze, jeżeli ona ma miejsce jeszcze przed włączeniem antybiotykoterapii. 

00:01:41 

Tak jak mówiłam wcześniej? 

00:01:43 

Najlepiej i to jest optymalna sytuacja, zwłaszcza jeżeli myślimy o konwencjonalnym pod siebie i hodowli, aby ten materiał pobrać przed włączeniem antybiotyku. 

00:01:52 

Ponieważ już pierwsza dawka antybiotyku mogą może w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie ryzyka uzyskania wyniku fałszywie ujemnego, podkreśla się również szczególną ostrożność w trakcie pobierania i obróbki materiału. Chodzi oczywiście o rzecz oczywistą, czyli uniknięcie przypadkowych zanieczyszczeń. 

00:02:11 

Które będą powodowały potem? 

00:02:13 

Kłopot w interpretacji mogą wpływać fałszywie na chęć modyfikowania zupełnie niepotrzebnie rozpoczętego leczenia. Materiał biologiczny może obejmować zarówno płyn mózgowo rdzeniowy. 

00:02:24 

Oczywiście przy podejrzeniu zapalenia opon mózgowo rdzeniowych krew przy podejrzeniu także zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, zapalenia płuc czy sepsy, jak również pamiętajmy o możliwych badaniach płynu z jamy opłucnowej. Oczywiście w tych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z zapaleniem płuc z obecnością płynu w jamie opłucnej. 

00:02:44 

Badania mikrobiologiczne to tak, jak już państwu mówiłam wcześniej posiedli chodowla nadaje się do tego zarówno płyn mózgowo rdzeniowy, krew, jak i płyn z jamy opłucnowej możemy przeprowadzić w tym materiale biologicznym także badania molekularne, czyli z wykorzystaniem metody pcr, która poszukuje materiału genetycznego. Drobnoustroju. Nadaje się to zwłaszcza płyn mózgowo, rdzeniowy i inny materiał biologiczny. 

00:03:08 

Natomiast w przypadku krwi czułość, jak i swoistość tej metody jest stosunkowo niska. Możemy również hmm lokalnych laboratoriach, bo nie jest to rzecz powszechnie dostępna wykrywać przy pomocy szybkich testów. 

00:03:24 

Ll antygeny pneumo goga. 

00:03:26 

No i to co jest bardzo istotne, powinniśmy również oznaczyć lekooporność, czyli coś, co my nazywamy anty bio. 

00:03:33 

Gramem standardowo ocenia się wrażliwość pełno kotków na penicyliny, co trim og scizor i Cefalosporyny 3 generacji i to dla nas lekarzy ma istotne znaczenie nie tyle w podjęciu leczenia, bo zwykle podejmujemy to leczenie zanim mamy wynik antybiogramu i jest to tak zwane leczenie empiryczne, ale potem w sytuacji koniecznej modyfikacji tego leczenia tak żeby było ono maksymalnie skuteczne, bo to zwiększa dobre rokowanie u pacjenta. 

00:04:03 

Zwróćcie państwo uwagę, bo to jest materiał instruktażowy, który znaleźć możecie państwo na stronach yy co runą, że przesyłamy tam zarówno szczep bakteryjny. Co tak naprawdę jest? Czy leży po stronie laboratoriów mikrobiologicznych? Natomiast zadaniem lekarzy leczących pacjentów jest zabezpieczenie materiału. 

00:04:24 

EE, czy to w postaci płynu mózgowo rdzeniowego czy krwi pełnej także na samym początku w momencie, kiedy jeszcze nie mamy informacji z laboratorium mikrobiologicznego, że cokolwiek w klasycznej hodowli nam tutaj się potwierdziło, czy nie warto ten materiał zabezpieczyć wcześniej, co jest też istotną, praktyczną uwagą? Proszę zwrócić uwagę, że ten materiał biologiczny od pacjenta oczywiście pobieramy jak najszybciej, ale możliwość jego pobrania istnieje jeszcze do 72 godzin. 

00:04:56 

Od włączenia antybiotykowe. 

00:04:57 

Dobrze, nie myślę tu wcale o antybiotykoterapii, którą włączamy w momencie przyjęcia pacjenta do szpitala z powodu podejrzenia inwazyjnego zakażenia bakteryjnego, ale myślę tutaj o dość częstym w Polsce zjawisku leczenia tych pacjentów. Wcześniej w warunkach ambulatoryjnych antybiotykiem więc do 72 godzin ma to jeszcze sens, bo można metodami molekularnymi potwierdzić czy jest taka szansa, by potwierdzić materiał biologiczny bakterii. 

00:05:25 

Natomiast oczywiście to są sytuacje w przypadku pneumokoków rzadkie, ale takie badanie także jest możliwe. Wysłanie materiałów pobranego post mortem, czyli w trakcie sekcji i tutaj zarówno krew z Komór, jak i niewielkie skrawki czy śledziony wątroby czy nerek, czyli krótko mówiąc tkanek i tam również metodami pcr możemy poszukiwać materiału genetycznego. Co da nam odpowiedź, który z patogenów był odpowiedzialny zwykle za. 

00:05:56 

Ciężki czy czasem piorunujący przebieg inwazyjnego zakażenia bakteryjnego? 

00:06:02 

Proszę państwa, to odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie. Tak naprawdę, kiedy przyjmując, czy badając, czy oceniając pacjenta możemy podejrzewać zapalenie opon mózgowo rdzeniowych w populacji dzieci małych? Mówimy tutaj o dzieciach do 5 roku życia. Według klasyfikacji w przypadku według Światowej Organizacji Zdrowia, przede wszystkim wtedy, kiedy mamy gorączkę, czyli temperaturę powyżej 38,5 stopnia w odbytnicy lub 38 ° pod pachą oraz jeden lub więcej spokojniejszych objawów. 

00:06:34 

Sztywność karku, zaburzenia świadomości, bez innej przyczyny czy inne objawy oponowe. 

00:06:40 

Co tak naprawdę co do czego jeszcze wrócę u małych dzieci w pierwszych miesiącach ich życia może być niezwykle trudne do ustalenia i tak naprawdę jedynym objawem może być gorączka yyys. 

00:06:54 

Generalnie ogólnym pogorszeniem stanu dziecka, czasami z zaburzeniami świadomości, ale czasami tym jedynym wykładnikiem, który każe nam podejrzewać zapalenie opon mózgowo rdzeniowych czy inną postać inwazyjnej choroby naukowej. 

00:07:10 

Czy bakteryjnej jest po prostu wysoka gorączka? 

00:07:14 

Jeżeli popatrzymy na kryteria kliniczne zapalenia płuc u dzieci poniżej 59 miesiąca życia, to podejrzenie zapalenia płuc powinniśmy wysnuć w momencie, kiedy mamy kaszel lub trudności w oddychaniu oraz zwiększoną częstość oddechów, czyli przyspieszenie oddechu w stosunku do stanu dziecka w spoczynku. 

00:07:35 

I warto o tym pamiętać, że ta częstość zależy od wieku dziecka. Jest ona tym częstsza im z mniejszym dzieckiem mamy do czynienia, bo proszę zwrócić uwagę, że u dziecka poniżej 2 miesiąca życia możemy mieć tą częstość zwiększoną wtedy, kiedy przekracza 60 oddechów na minutę w okresie do 12 miesiąca życia stach rypnął mamy do czynienia wtedy, kiedy mamy powyżej 50 oddechów na minutę, natomiast u dzieci starszych od 12 do 59 miesiąca życia. 

00:08:06 

A ta chetna, ale mówimy wówczas, jeżeli ta często się oddechów przekracza 40 dla minut. 

00:08:11 

Podejrzenie skolei ciężkiego zapalenia płuc oczywiście także przy kaszlu i trudności w oddychaniu oraz wówczas jeżeli mamy jeden z poniższych objawów, jak trudności w upojeniu i karmieniu piersią jak wymioty po każdym posiłku, jak obecność drgawek, czy skrajnego wyczerpania, a nawet śpiączki, czyli zaburzeń świadomości wciągane między żebrze czy świstu wdechowego tak zwanego stri doru w czasie spokojnego oddychania. 

00:08:39 

Natomiast jeżeli chodzi o podejrzenie eee sepsy u dziecka do 5 roku życia, zgodnie z kryteriami wh. O powinniśmy ją podejrzewać wtedy, kiedy nie mamy klinicznych wykładniku w ani zapalenia opon mózgowo rdzeniowych ani zapalenia płuc, ale obecność 2 z poniższych objawów i zna. 

00:08:59 

Tu pojawia się tutaj trudność w spojeniu lub karmieniu, czyli rodzice będą zgłaszać, że zdecydowana chęć do jedzenia u tego małego dziecka jest mniejsza niż zwykle. Mogą się pojawić wymioty po każdym posiłku mogą pojawić się drgawki. Znowu skrajne wyczerpanie lub śpiączka znaczne niedożywienie czy nawet hipotermia, czyli temperatura poniżej 36°C. 

00:09:23 

Proszę państwa, diagnostyka w przypadku pacjenta z podejrzeniem zakażenia pneumokokowe go to to nie Wszystko. Ta diagnostyka zwykle ma charakter zdecydowanie szerszy i polega także na wykonaniu szeregu czy oznaczeniu szeregu parametrów biochemicznych krwi od morfologii, gazometrię i parametrów zapalnych co Angulo logicznych stężenia elektrolitów, Kreatyniny, aminotransferaz ll. Czasem po stężenie troponiny L, jak również czasami istnieje konieczność poszerzenia. 

00:09:55 

Diagnostyki o badania wirusologiczne czy inne zależnie od wskazań. 

00:10:00 

Badaniu płynu Mózgowo Rdzeniowego bardzo istotne są dla nas parametry ogólnego badania płynu mózgowo Rdzeniowego, w którym zwracamy uwagę przede wszystkim na stężenie glukozy białka. 

00:10:11 

Czy jest stężenie leukocytów, które tam są zawarte? Czy liczbę leukocytów, która jest tam zawarta, więc Jana Opłucnowej oprócz diagnostyki mikrobiologicznej może być również poddany także analizie biochemicznej czy cytologiczne. Jest częstą tych dzieci. Wykonujemy także badania ogólne moczu, a nawet posiewy moczu. 

00:10:30 

Oczywiście w skład tej diagnostyki dodatkowej wchodzą także badania obrazowe. 

00:10:35 

Jak Röntgen klatki piersiowej, czasami tomografia komputerowa głowy usg jamy brzusznej czy diagnostyka kardiologiczna w postaci EKG czy echo serca. To jest oczywiście indywidualne i zależy od tego, jakie objawy pacjent prezentuje. Chciałam jednakowoż zwrócić uwagę, żeby diagnostyka etiologii czna to nie Wszystko, co u tych pacjentów wykonujemy. Zwróćcie państwo uwagę, że jeżeli popatrzymy na diagnostykę płynu mózgowo Rdzeniowego, to już samo badanie ogólne. 

00:11:06 

Jest nam w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy jest prawdopodobna etiologia bakteryjna, czy też. 

00:11:12 

Nie bo ten płyn przy podejrzeniu etiologii bakteryjnej zwykle jest mętny. Liczba leukocytów przekracza 100 na milimetr sześcienny, a jeżeli jest mniejsza, to jeszcze sprawdzamy stężenie białka, które zwykle przekracza 100 mg na decylitr, a stężenie glukozy zwykle jest poniżej 40 mg na decylitr. Natomiast mariologii pneumokokowe zapalenie opon mózgowo rdzeniowych możemy mówić wówczas. 

00:11:39 

Jeżeli mamy albo dodatni wynik posiewu bakteriologicznego, albo jeżeli mamy ujemny posiew, możemy jeszcze opierać się na diagnostyce molekularnej i mamy potwierdzoną obecność pneumokokach, chociażby metodą pcr lub we krwi dziecka z zespołem objawów klinicznych, które są typowe dla zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. 

00:12:02 

O czym mówiłam wcześniej, kiedy mówimy o potwierdzonym przypadku inwazyjnej choroby pneumokokowe? No przede wszystkim wtedy, kiedy mamy objawy kliniczne. 

00:12:12 

Ale też kiedy mamy potwierdzone czynnik biologiczny, czyli mamy wyhodowanie w metodzie konwencjonalnej streptococcus pneumoniae, wy płynach, które są fizjologicznie, płynami jałowymi. 

00:12:24 

Mówię tu więc o krwi płynie mózgowo rdzeniowym czy płynie z jamy opłucnej nóg też jeżeli mamy potwierdzenie czynnika ideologicznego ll wykonane metodami molekularne. 

00:12:35 

I często znaczy często może nie, ale zdarza się w praktyce klinicznej, że tak naprawdę tą informację o czynniku etiologicznym otrzymujemy właśnie z laboratorium referencyjnego co runu? Dlatego, że te metody konwencjonalnych posiewów niestety są ujemne. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, którzy wcześniej. 

00:12:59 

Zwykle w warunkach ambulatoryjnych byli już leczeni antybiotykami. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały