Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Suplementacja żelaza u niemowląt, aktualne rekomendacje
00:00:19
Teraz yy poświęcimy troszkę uwagi, w jaki sposób możemy profilaktycznie działać, żeby zapobiec niedoborowi żelazem, jeśli chodzi o wcześniaki, które są karmione mlekiem ludzkim, mówimy tutaj o wszystkich.
00:00:36
Yy noworodkach urodzonych poniżej jest tego 7 tygodnia powinny otrzymać suplementację żelaza elementarnego wydawca 2 miligramy na kg na dobę, począwszy od pierwszego miesiąca życia z kontynuacją do 12 miesiąca życia, czyli tego typu zalecenie rodzice wcześniaków powinni otrzymać oddziale neonatologicznym, natomiast jest tutaj szczególna rola lekarzy pierwszego kontaktu i pediatrów, żeby właśnie te zalecenia wdrożyć w życie i przypilnować, żeby rzeczywiście wcześniej jakiej tą profilaktykę.
00:01:11
Jeśli chodzi o niemowlęta urodzone o czasie, mają one zwykle wystarczające zapasy z żelaza aż do 4 6 miesiąca życia.
00:01:21
Natomiast w grupie tej niemowlęta wyłącznie karmione piersią mają zwiększone ryzyko niedoboru żelaza po 4 miesiącu życia. W związku z tym, jeżeli nadal niemowlaki są karmione piersią, wówczas po 4 miesiącu życia powinny otrzymać suplementację żelaza doustnie.
00:01:40
Dawce jeden mg na kg na dobę, począwszy od 4 miesiąca życia.
00:01:45
Aż do wprowadzenia do diety właściwych pokarmów zawierających żelazo. Także tutaj też, ponieważ te yy ilości żelaza w organizmie są graniczne, jest wskazanie do profilaktyki, natomiast fill ta profilaktyka.
00:02:03
2 miligramy na kilogram masy ciała na dobę żelaza, kiedy jest bezwzględnie konieczna. Tak jak już wspominałem u wcześniaków niemowląt w ciąż mnogich niemowląt matek, które w czasie ciąży miały niedokrwistość.
00:02:17
Yy u niemowląt narażonych na straty krwi w czasie porodu, niedokrwistość Ach po krwotocznych, a jeśli chodzi o starsze dzieci, to u dziewcząt w czasie szybkiego wzrostu i obfitych krwawieniach miesięcznych, jeśli chodzi o względne wskazania, czyli w tym przypadku każdego pacjenta należy to rozpatrywać indywidualnie, to w sytuacji nawracających zakażeń układu oddechowego w sytuacji kiedy mamy upośledzone łaknienie, czy na przykład pacjentki z anoreksją, czy w przypadku diety wegetariańskiej.
00:02:48
Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska powinna nam dostarczać wystarczających ilości żelaza. Natomiast jeżeli nie jest ona układana w sposób fachowy, ten niedobór żelaza tak, że także tym osobom zagraża tak jak wcześniej wspominałem. Najpewniej do tej grupy także będziemy zaliczać nastolatki intensywnie uprawiające sport.
00:03:11
Tutaj macie państwo wytyczne yy Polskiego Towarzystwa neonatologicznego, które zostały opublikowane 2011 roku.
00:03:22
Kiedy mówimy o profilaktycznej suplementacji żelaza w dawce jeden do 2 mg na kilogram na dobę od 3 miesiąca życia do ukończenia pierwszego roku życia. I to jest właśnie ta grupa, którą wcześniej przedstawiłem, czyli właśnie dzieci, no nie niemowlaki z obciążonym.
00:03:42
EE wywiadem około yy porodowym i.
00:03:45
Yy także dzieci matek z niedokrwistością podczas ciąży stron. Do tej grupy zaliczam, jeśli chodzi o wskazania względem do suplementacji żelaza są są w tym konsensusie bardzo podobne do tych, które które przedstawiłem państwu wcześniej. Natomiast tutaj właśnie takim nowym wskazaniem, które jest także wymieniany, to jest.
00:04:09
Są to dzieci z nadwagą lub otyłością, bo jest to także nowa grupa ryzyka niedoboru żelaza, pomimo tego, że że że waga ciała jest duża, najczęściej jest tutaj niedobór żelaza obserwowania.
00:04:24
Jeśli chodzi właśnie o to wtórną profilaktykę, to yy pierwszej kolejności yy rozważając czy nie należy u dziecka włączyć preparatów żelaza?
00:04:34
Z jednej strony trzeba dokonać oceny czynników ryzyka, czyli zobaczyć jaka jest dieta pacjenta, czy jest rzeczywiście narażenie na przewlekłe lub nawracające infekcje?
00:04:47
Czy są częste biegunki? No i wreszcie coś coi w dzisiejszych czasach ocenia się nie zawsze dobrze. To jest stan socjalny.
00:04:56
Czy jest zaniedbanie, czy jest to bóstwo? Na ile możemy ocenić się rodzina? Troszczy się o dziecko i na ile zwraca uwagę na dietę.
00:05:03
No i pytanie, kiedy kontrolować morfologię krwi? Uważa się, choć nie jest to usankcjonowane żadnym konsensusem, jeśli chodzi o na.
00:05:12
Kraj, że nie jest błędem zrobienie morfologii w 4 kwartale życia dziecka czy 9 12 miesiącu potem gdzieś po pół roku między 15, 18 miesiącem i w pierwszych 5 latach życia.
00:05:26
Raz w rok potem, jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, nie widzimy żadnych odchyleń. To nie ma wskazań, żeby w jakiś powtarzalny sposób morfologii krwi powtarzać. Natomiast w okresie dojrzewania, zwłaszcza u dziewcząt, ta morfologia powinna być wykonywana raz 2 razy w roku.
00:05:44
Bo jest to grupa w naturalny sposób narażona na wtórną, nie do krwi.
00:05:48
Także także to pozostaje w kwestii zaleceń, natomiast nie ma tego nie znalazła. To jak jak podkreślam odzwierciedlenia w oficjalnych.
00:06:00
Zalecenia na szczeblu ogólnopolskim.
00:06:04
Yy badania yy przesiewowe niedoboru żelaza powinna być przeprowadzona u niemowląt. Tak jak powiedziałem około 12 miesiąca życia mieć z tym 9 a 12 miesiącem życia. No i tym film.
00:06:17
Jak to jak to Amerykanie powiedzieli poprzez określenie stężenia hemoglobiny?
00:06:21
I dokładną ocenę czynników ryzyka wystąpienia niedoboru żelaza. Czyli powiedzmy to samo, co w naszej w polskich warunkach. Wcześniej przedstawiłem, to samo jest w konsensusie amerykańskim czynniki ryzyka, zły status socjo ekonomiczny wcześniactwa lub niska masa urodzeniowa, wyłącznie karmienie piersią powyżej 4 miesiąca życia bez dodatkowej suplementacji żelaza czy niespełnienie tych zaleceń, o których wcześniej wspominałem.
00:06:47
No i wreszcie karmienie pełnym mlekiem lub innymi pokarmami, które nie zawierają wystarczające ilości żelaza, czyli ta kontrola morfologii 4 kwartale życia jest jakby takim sprawdzam czy wcześniejsze sytuacje.
00:07:00
W których można było skorygować niedobór żelaza, zostały w sposób właściwy według właściwego scenariusza zrealizowania.