Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Zmiany w budowie serca i ich wpływ na zapis EKG w różnych grupach wiekowych. Normy pediatryczne
Transkrypcja Prawidłowy zapis EKG od noworodka do nastolatka
00:00:12
W tym odcinku jak odczytywać E kg będziemy zapoznawali się. Jak wygląda prawidłowy zapis E kg od okresu noworodkowego do wieku dojrzewania?
00:00:24
Będziemy omawiali problemy dotyczące zmian w budowie serca układu przewodzącego od okresu noworodkowego do dorosłego. Jaki wpływ mają te zmiany anatomiczne elektro fizjologiczne występujące w tych okresach na zapis E kg?
00:00:39
Jakie są normy pediatryczne dla zapisów E kg i jaki ostatecznie jest prawidłowy zapis E kg w różnych grupach wiekowych?
00:00:48
O płodu i noworodka układ przewodzący jest bardzo bogato komórkowy, w związku z czym jest mało stabilny. Poza tym posiada liczne wypustki, które działają jak drogi dodatkowe, dlatego u noworodków istnieje gotowość do napadów.
00:01:01
Częstoskurczu znacznie większa niż w późniejszym okresie życia u dziecka i dorosłego. Ten układ przewodzący jest stabilny, jest mniej komórek tkanka zaczyna troszeczkę włók mieć węźle za to kowym, a przekrój pęczka hisa z okrągłego staje się Półksiężyc owaty i zanikają te wszystkie wypustki.
00:01:18
Zwykle ma to miejsce między 6 a 12 miesiącem życia.
00:01:23
Również zachodzą zmiany w stosunku masy mięśnia lewej Komory i prawie komory. W czasie rozwoju dziecka. Jeżeli państwo popatrzą na okres płodowy, to praktycznie masa mięśnia lewej prawej komory u płodu jest wyrównana. U noworodka zaczyna nawet być jest mniejsza niż masa mięśnia prawej komory. Dopiero w wieku dorosłym i mniej więcej od 6 miesiąca życia Tamása mieście lewej Komory zaczyna się stać, bać coraz większa i staje się dwukrotnie większa, a nawet u dorosłego 2,5 krotnie większa.
00:01:53
Niż masa mięśnia komory prawej, co oczywiście wiąże się z tym, że będzie inny zapis eeg w różnym okresie rozwoju.
00:02:03
Jakie zmiany w związku z tym pojawiają się? Jaki jest wpływ tych zmian anatomicznych elektro fizjologicznych na zapisek AG z wiekiem zwalnia z wiekiem zwalnia się często wśród mu serca, która u noworodków jest bardzo szybka, wynosi 150 130, ponieważ powiększa się całe serce, zwiększa się również odległości, a więc wydłuża się czas p kół, poszerza się masa mięśnia, a więc poszerza się zespół qrs. Z biegiem czasu ustępuje przewaga prawej Komory.
00:02:32
A więc prawo g staje się normą, gramy u dorosłego, a co za tym się wiąże załamki r zwiększają się nad lewą komorą.
00:02:40
Razem z zwiększeniem się zamków s nad prawą komorą am oleje przy waga elektryczna prawej komory w zapisach EKG fizycznych. Moglibyśmy to sobie podsumować w ten sposób, że undo noszonego noworodka mamy zazwyczaj prawo grams kątem plus 30 + 180 nawet dominuje prawa. Komora jest wysokie załamek RW odprowadzeniu fał jeden i głęboki s Józefa tau 6.
00:03:05
EE stosunek rds jest powyżej jednego tej amplitudy VAT prowadzeniu fał jeden załamki te mogą być dodatnie w odprowadzeniu fał jeden przez pierwsze 48, czasem 72 godziny życia w okresie pierwszego półrocza życia zmniejsza się prawo g on jest mniej więcej od plus 10 do plus 120 °. Obaj może dominować prawa komora są ujemne załamki T nad prawą komorą, czasem są dyskretne zawęź lenia zespołu Qrs Fał jeden.
00:03:35
Jego między 6 miesiącem a 3 rokiem życia, czasami 5. Rokiem życia może pojawić się już normą G albo osiedle na pograniczu normy i prawo gramu załamek r jest zamkiem dominującym w odprowadzeniu fałsze Silowo Komorowym w wieku późniejszym zaczynają się objawy ve kg takie jakie są Udo zwykle u dorosłego dominuje lewa komora, dominuje załamek SW odprowadzeniu fał jeden ir fałszywość może pojawić się za myków, pał 5 i fałsz 6 amplitudzie nie przekraczającej.
00:04:05
5 mln.
00:04:07
Można by to sobie było napisać w ten sposób graficznie. Jeżeli w pierwszym pierwszej w odprowadzeniu fał jeden na czerwono, zaznaczymy załamek RAW odprowadzeniu Wo 5 lewo komorowym załamek RO oznaczymy kolorem niebieskim. To widzimy, że wraz z wiekiem od okresu noworodkowego do dorosłego pod prowadzeniu fał jeden maleje amplituda czerwonego Załamka, czyli LA zwiększa się amplituda tego załamka S. Natomiast odprowadzeniu lewo komorowym wał 5.
00:04:37
Zwiększa się amplituda załom KA niebieskiego, a maleje amplituda załamka S.
00:04:45
Jest bardzo dużo rozmaitych norm, natomiast najbardziej takie łatwe do stosowania są parametry zapisu e kg opracowane przez dawi nią.
00:04:55
Są to co prawda stare parametry, ale są na tyle przyjazne, że pomaga, że można w nich oceniać wartości w nich.
00:05:03
Mv Ach to jest często trudno przeliczyć, ale w milimetrach w kolumnach, które Państwo zobaczą na tym następnym slajdzie, będą podane wartości liczbowe w milimetrach odpowiadające wartością pomiędzy 5.
00:05:14
A 90 mu 8/8 maj procenty Lowi nawiasie podana jest wartość średnia.
00:05:21
Zacznijmy najpierw od częstości rytmu serca wiedzą państwo, że po urodzeniu rytm serca nawet może mieć 160 170 maksymalnie średnie rytm wynosi w pierwszych tygodniach życia 125, ale bywa tak, że po tym również w okresie kilku pierwszego, pierwszego 2 półrocza ten rytm serca średnio może się przyśpieszać nawet do 140 wieku przedszkolnym. Zwykle ten rytm jest około 100 wieku, między 12 lat jest około 85 do 90.
00:05:51
Grunt, że biegiem czasu wydłuża się czas pq zawartości czasu nie są aż takie bardzo dramatycznie duże. Zwykle ten czas w okresie pierwszych 2 lat lat życia od wynosi Zero 10 do Zero 11 sekundy. W starszym wieku wynosi do Zero 14 sekundy. Również nieco po szosie trzeba skórę oraz u noworodka. On może mieć 0 0 5 u starszych dzieci od 006207 sekundy.
00:06:20
Bardzo trudno jest zapamiętać normy. Mają państwo to państwo tutaj tabele, w której jest bardzo dużo cyferek po danych dotyczących amplitudy załom QWRISW Odprowadzeniach fał jeden i fałsz cześć. Dlatego przygotowałem dla państwa taki, jak gdyby ściągaczka, której jest są napisane wartości średnie. Czyli z tego wynika, że jeżeli mamy do czynienia z małym dzieckiem, które jest noworodkiem, to maksymalne wartości r nad prawą komorą nie powinny być wyższe.
00:06:50
Niż 14 mm, a odpowiednio nad lewą komorą około 4.
00:06:55
Natomiast jeżeli mamy okres już dorosły, to wtedy jest odwrotnie. Widzą państwo, że amplituda załamka RU dziecka, który jest nastolatkiem, wynosi 4 i 7 nad prawą komorą, natomiast nad lewą komorą wynosi 15. Widać, jak to się bardzo ładnie wymienia się w czasie trwania wieku rozwojowego dziecka.
00:07:18
Tutaj padają państwu również normy 2 2, które bywają stosowane. To są realne. Im beka bardzo dokładne s dotyczące wszystkich parametrów.
00:07:29
W tym niemniej.
00:07:30
Wymagają one przeliczenia wartości MV UE na milimetry, dlatego tu bardzo zwracam uwagę.
00:07:36
Ważna jest, aby była bardzo dobra kalibracja, bo jeżeli okaże się, że jest nie pełna kalibracja, tylko pół kalibracji, państwo możecie się pomylić w ocenie.
00:07:45
To są przykłady wartości w okresie inovo dla noworodków i niemowląt u niemowląt amplitudy fal jeden fałsz eść całom ków, a to są dla dzieci starszych. One są może bardziej szczegółowe, ale wydaje mi się, że normy dawi nią są bardziej praktyczne. To jest prawidłowy zapis noworodka. Wiedziałam państwo, że rytm serca jest szybki od wynosi około 150 na minutę odprowadzeniu pierwszym 2 i 3 dominuje głęboki załamek SW odprowadzeniu pierwszym, czyli mamy do czynienia sprawo g ym ten kąt alfa został wyliczony na plus 125.
00:08:17
Stopni i odprowadzenie jest to na pewno rytm zatokowy, ponieważ widzimy, że sadzonki poseł dodatnie w Jedynce i są ujemne w odprowadzeniu afał r.
00:08:26
Jeżeli chodzi o wprowadzenia przed sercowe, to w odprowadzeniach prawo komorowy chwał jeden poddawał. Czy widzimy wysoki załamek, a on ma kilkanaście milimetrów, czyli mieści się jeszcze w granicach normy? Natomiast nad lewą komorą on nie przekracza r 10 10 mm, natomiast nie ma głębokich warunków S, czyli tak naprawdę mamy obraz zupełnie prawidłowy.
00:08:49
Dla pierwszych dni pierwszych yy noworodka po urodzeniu.
00:08:55
To głos noworodek, troszeczkę starszy trzytygodniowy widzą państwo, że rytm serca jest troszeczkę wolniejszy od wynosi 136 na minutę i widzą państwo, że też jest prawo gram, ale ta ten program jest niewielki. Głębokość załamka SW porównaniu do załamka RW Jedynce da różnica jest niewielka, więc będziemy mieli nieduży prawo g widzimy również wyprowadzeń, ufał jeden, że jest dodatni załamek r, ale jak państwo widzą, on nie przekracza na pewno 14 czy 15 mm.
00:09:22
I ZAŁAMEK s również nad lewą komorą nie przekracza 4 7 mm, czyli ta prawa komora w tej prezentacji jest zupełnie prawidłowa.
00:09:31
Nie ma tutaj żadnych przerostów i jest to zupełnie prawidłowy zapis E kg u noworodka, który ma około 3 tygodni czy 4 tygodni, to jest zapis u niemowlęcia, który ma 3 miesiące. Widzą państwo również zapis.
00:09:46
Rytmu zatokowego ten rytm zatokowy jest to 43 na minuty. Proszę zawsze pamiętać, że małe dziecko bardzo się niepokoi podczas badania i czasem ten rytm serca, który demonstruje znacznie szybszy od tego, który występuje w czasie normalnej akt spokojnej, aktywny.
00:10:02
Wiedzą państwo, że w odprowadzeniu pierwszym amplituda załamka RIS jest wyrównana, czyli mamy tutaj kąt alfa plus 90 ° OASIS na pograniczu normą i prawo gramu jeszcze całkowicie prawo g nie ustąpił załamek r Fał jeden nie przekracza 10 mm załamek S date komorą lewą nie przekracza również 4 5 mm. Nie ma również dużej ekspozycji lewej komory. Zapis jest zupełnie prawidłowy dla dziecka trzymiesięcznego.
00:10:32
To jest zapisek agu dziecka w 3 roku życia i tutaj chciałam państwu pokazać, że u tego pacjenta odprowadzeniu pierwszym załamek P jest dodatni strzałki niebieskie wskazują w dwójce i trójce na ujemne załamki PA Strzałka Czerwona wskazuje w odprowadzeniu afał r na dodatni załamek P. Czyli mamy tu na pewno ry tym poza Zatokowy nosi to nazwę rytmu Przedsionkowego.
00:10:57
Jeżeli chodzi o oś elektryczną serca, to dominują dodatnie załamki r Jedynce, dwójce i Trójce, czyli mamy normo g, jak państwo widzą fał jeden.
00:11:06
Nie mamy już tej u tego dziecka zamków r mamy praktycznie załamki s, które mają około niej niż 10 mm, a nad lewą komorą załamki r mają nie przekraczają również 15 mm, czyli jest to zapis zupełnie prawidłowy dla dziecka w 3 roku życia.
00:11:27
To jest zapisek agu dziesięciolatka rytm serca tak jak państwu pokazywałam na poprzednich przesr oczach. Tutaj jest około 90 na minutę. Również są w Jedynce dwójce i trójce dodatnie dominujące załamki RA, więc jest to normą G nie mamy żadnych zamków wysokich, a nad komorą prawą nogą lewą mamy zaslonki.
00:11:47
U mnie przekraczające no 15, 18 mm jedyna rzecz, która nas mogłaby niepokoić, to jest w jednym jedynym odprowadzeniu fał 2 gołym boki załamek gaz i jeżeli jest to tylko w jednym odprowadzeniu i nie towarzyszą temu żadne inne nieprawidłowości to musimy uznać to za normę, ale prawidłowy elektrokardiografia ista powinien opisując tak ten zapisek agu dziecka napisać że jest za prawidłowe ale należy zwrócić uwagę na to że amplituda załamka ES Fał 2 wynosi tyle i tyle pozwoli to na porównanie takiego zapisu.
00:12:20
Dziadku, to by się u niego coś zmieniło, a byłaby wykonywane badanie kontrolne.
00:12:25
I to jest prawidłowy zapis te kg u siedemnastolatka widzimy rytmem serca jest nie miarowy. On jest od 55 do 85. Jest to rytem również za takowy hmm odprowadzeniach prawo komorowych pan my nie mamy, bo bardzo wysokich zarobków r Odprowadzeniach lewo komorowych załamki r nie przekraczają 15 20 mm. Są prawidłowe załamki SW związku z czym również ten zapis eeg jest całkowicie prawidłowo.
00:12:55
Podsumowując, jeżeli Państwo przyjrzą się tym zapisom, to prawidłowy zapis eeg u niemowlęcia będzie charakteryzował się prawo g Mz, czyli w Jedynce będziemy mieli rs z do obecnością wyraźny załom QW er fał jeden i i morfologii typu dużego RI małego s nad lewą komorą przypadku nastolatka będziemy mieli dominujący załamki r Jedynce, dwójce i Trójce, natomiast Odprowadzeniach przed Sercowych będzie dominował wysoki załamek r.
00:13:26
Nad odprowadzenia Michał 5, fałsz 6 oraz morfologia typu RS nad komorą prawy.