Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Kiedy należy myśleć o nowotworze

prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak
Wczesna diagnostyka onkologiczna na poziomie gabinetu pediatrycznego ODC. 2/5

Jakie objawy powinny zaniepokoić? Przeprowadzenie wywiadu, podstawowa diagnostyka

Transkrypcja video „Kiedy należy myśleć o nowotworze”

00:00:24

Kiedy zatem myśleć o rozpoznaniu nowotworu?

00:00:29

Takim niespecyficzne objawy jak gorączka, ból głowy, ból brzucha, bóle kostne, powiększenie węzłów chłonnych, przewlekły wyciek sucha, powiększanie się, szybkie obwodu brzucha czy też biegunki i zaparcia naprzemienne, a także krwawienie mogą być oczywiście objawem 1000 nych chorób, ale mogą być również pierwszym objawem nowotworu.

00:00:57

Rozpoznanie nowotworu opiera się na tych samych zasadach jak rozpoznanie każdej innej choroby, a więc na początku Wywiad chorobowy, potem badanie przedmiotowe.

00:01:08

No i wreszcie podstawowe badania diagnostyczne, które tak naprawdę potwierdzą wysnuto na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego podejrzaną chorobę dziecka.

00:01:23

Jak będziemy diagnozować nowotwór? Powiedziałem, że zaczynamy od wywiadu. Jeżeli mamy pacjenta, który przyjdzie do nas z takimi zmianami, jak widzicie państwo tutaj, to patrzymy przede wszystkim na rodzaj i lokalizacja jest zmian dalej niezmiernie istotny jest czas utrzymywania się tych zmian i tempo narastania.

00:01:49

Patrzymy na objawy towarzyszące takie jak poty nocne spadek masy ciała, spały temperatura u dziecka, kaszel, biegunki, zaparcia, ale także różnego rodzaju bóle i ich charakter.

00:02:05

Nudności albo wymioty, zaburzenia snu, koncentracji, zachowania czy zaburzenia mikcji, a więc zadajemy pytania niesamowicie szeroko idące, bo chodzi nam o to, żeby maksymalnie zlokalizować obszary zajęte, ewentualnie przez nowotwór.

00:02:27

Paweł, patrzymy na bladość, patrzymy i pytamy o żółtaczkę, czy była, czy jeśli tak, to od kiedy? Czy pacjent nie ma skłonności do sienia czenia się, a jeśli tak, to od kiedy?

00:02:41

Jeżeli miał bóle, to czy dotyczyły one tylko kończyn, czy także kręgosłupa? Czy występowały trudności w chodzeniu? Niechęć do chodzenia, niechęć do stania u małego dziecka u niemowlęcia czy wreszcie Jeszcze raz.

00:02:57

Gorączka, jeśli pacjent był już leczony wcześniej, to pytano o to dotychczasowe leczenie.

00:03:04

Nie pytamy o choroby przewlekłe, bo jak widzieliście państwo, niektóre choroby genetyczne mają wydają większą skłonność do rozwoju nowotworu.

00:03:15

A choroby w rodzinie to również mogłoby nam pokazać na różnego rodzaju zaburzenia i zmiany genetyczne wszelakie zdarzenia niepożądane spadek apetytu.

00:03:28

Złe samopoczucie, osłabienie, apatia, ale także wyjazdy zagraniczne. Dlaczego wyjazdy zagraniczne? Bo oprócz wrażeń i tysiąca zdjęć możemy przywieźć stamtąd różne choroby.

00:03:43

Kiedy mamy podejrzenie nowotworu ośrodkowego układu nerwowego, pacjent zgłosi się do gabinetu, mówiąc o narastających bólach głowy, a nudności, ciach i szczególnie porannych wymiotach, który później w ciągu dnia ustępuje, aby wieczorem powrócić o tym, że ma zaburzenia równowagi, zaburzenia chodu, czas mu tykania, a czasem niedowłady. To są Wszystko objawy każące nam myśleć.

00:04:14

O wystąpieniu procesu nowotworowego w ośrodkowym układzie nerwowym.

00:04:20

Jeżeli pacjent będzie miał nawracające zakażenia z temperaturą oporne na leczenie, jeżeli będzie miał owrzodzenia jamy ustnej różnego rodzaju zakażenia nawracające, to jest pierwsze efekt do sprawdzenia morfologii, bo może ten pacjent ma neutropenii, nie?

00:04:41

Dalej patrzymy czy nie ma niedokrwistości, będzie miał wtedy osłabienie i brak apetytu będzie miało, jeśli będzie miał cechy skazy krwotocznej na skórze albo krwawienia. Oto szukamy czy nie ma małopłytkowości.

00:04:57

Ważną rzeczą są bóle głowy.

00:05:00

Bóle głowy to mogą być różnego rodzaju zaburzenia czynnościowe.

00:05:06

To może być efekt migreny efekt wady wzroku złych okularów, padaczki zapalenia zatok obocznych nosa, nadciśnienia. Ale to także może być pierwszy objaw guza mózgu. Przerzuty w białaczki do ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza wtedy, kiedy zaczynają tym bólem towarzyszyć zupełnie inne objawy.

00:05:34

Gorączka to jedna z najczęstszych powodów, dla którego pacjent zgłasza się do lekarza. Najczęściej jest to objaw zakażenia bakteryjnego wirusowego grzybiczego pierwotniak owego, ale to także pierwszy objaw chorób nowotworowych, takich jak białaczka, chłoniak, Neuroblastoma, Mięsaki, Vinga, Ner Czak Zarodkowy czy historycy. To ze komórek langerhansa.

00:06:05

Przychodzi do nas pacjent, który kaszle.

00:06:08

Kaszel to najczęściej infekcja albo myślimy alergia, prawda? Ale to także może być efekt guza śródpiersia, który będzie uciskać na drogi oddechowe. W tym samym możemy szukać białaczki. Możemy mieć przeszukać przerzutów nowotworu do klatki piersi.

00:06:30

Nowej, a więc kaszel to nie zawsze infekcja alergia albo o czym rzadziej myślimy. Ciało obce w drogach oddechowych, ale to także proces nowotworowy, o którym musimy pamiętać.

00:06:47

A więc jak mam pacjenta, które ma kaszel, chrypkę, Duszność, zaburzenia połykania. Powinienem skierować tego pacjenta na rentgen klatki piersiowej i to nie tylko.

00:07:00

Peja, ale także boczny. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli znajdziemy w klatce piersiowej.

00:07:23

Bardzo ważne, czasami objawem są bóle brzucha. To oczywiście bardzo popularny objaw, ale myśląc u małego dziecka o wgłębieniu niedrożności, ale także o zapaleniu, musimy pomyśleć o powiększeniu węzłów chłonnych w jamie brzusznej, które to dolegliwości bólowe będą wywołuje.

00:07:46

Dawać. Z jednej strony może to Wszystko być proces zapalny, ale z 2 strony efekt procesu nowotworowego jak białaczka, chłoniak, GUE z Williamsa, Hepatolog Blast Oma czy historycy to zu.

00:08:03

Jeżeli mam pacjenta, który ma bóle brzucha i wyczuwam Guz w jamie brzusznej, a to po pierwsze myślę o czy masy kałwa dane z wywiadu potwierdzą albo wykluczą to podejdzie.

00:08:19

Bardziej powiemy ma to może być powiększony roz proper duży pęcherz moczowy. Zgoda to może być kręgosłup. Jeżeli pacjent jest niesamowicie szczupły to może być torbiel o wartość na reke, ale tutaj znowu badania w przyszłości jak u sg nam na to pokażą, ale to także może być proces nowotworowy i na ogół jeśli mam proces nowotworowy to mam często powiększenie obwodu brzucha.

00:08:50

Jeżeli mam duży guz, tak jak tu widzicie państwo u tego pacjenta, to był mój pacjent z 1980 roku, który trafił do nas ogromnymi dolegliwościami bólowymi.

00:09:05

EE w jamie brzusznej, on miał zaburzenia pasażu. On miał duszność, bo miał ul.

00:09:10

Ścisk zawartości jamy brzusznej na przeponę i miał wszelakie objawy uciskowe. To był uro dziecko z Nie ziari niczym chłoniakiem, złośliwym, którego rodzice przerwali wcześniej leczenie i po jakiś 2 miesiącach, kiedy znachor nie potrafił już nic pomóc, wrócili do nas z dzieckiem w takim stanie, jak Państwo w tej chwili widzieć.

00:09:35

Bóle kostne często są wyzwalane, szczególnie u młodych ludzi. Na bóle wzrostowe tak on rośnie, on się rozwija. No to ma bóle wzrostowe, no nic bardziej mylnego.

00:09:48

Był lekko sny mogą dać nam białaczki, bo mamy tam nacieki. Bóle kostne mogą być związane z Guzem Kości, który będzie pierwotnym guzem kości.

00:10:00

Kiedy ten ból będzie zlokalizowany w o konkretnym miejscu albo będą to zmiany wiele ogniskowe bądź przerzuty i wtedy ból kostny będzie rozlany, a więc tu znowu kłania się Wywiad i jego ogromna rola.

00:10:17

W diagnostyce nowotworu.

00:10:21

Wez bóle kostne to osteo sarcoma to mięsaki vinga to także neuroblastoma, ale to także białaczka. Pacjent przychodzi do nas i mówi, że nie może chodzić utyka wyraźnie.

00:10:36

Dlaczego może utykać? Może mieć inne przyczyny ortopedyczne, ale może mieć osteo sarcoma może mieć guz kości może mieć przerzuty do kości i to naco chciałem zwrócić państwa uwagę.

00:10:52

Że jeżeli mamy dziecko albo młodego człowieka, które ma skarży się na bóle kończyn, bóle kręgosłupa.

00:11:00

Trudności w chodzeniu, dlatego nakłada się zmiana zachowania dziecka, które było kiedyś bardzo aktywne, a nagle stało się apatyczne. To zawsze musimy zrobić badanie radiologiczne, ale nie tylko kończyn, ale także kręgosłupa, dlatego, że te trudności i bóle kręgosłupa wiązać się mogą na przykład Ice kompresyjny złamaniem kręgów kompresyjne. Złamanie kręgów może mieć miejsce u starszego człowieka.

00:11:31

Ale nie u dziecka. Jeśli ono wystąpi, to znaczy, że jest on to spowodowane przyczyną choroby.

00:11:41

Kolejnym elementem diagnostyki nowotworu jest badanie przedmiotowe. Badanie przedmiotowe, czyli określamy przytomność pacjenta, czy ma duszność, jaka jest jej, jaki jest jego zakres i swoboda ruchów czy kaszle, jakim jest stanie odżywienia na, a później oglądamy wszystkie fragmenty i elementy ciała. Zaczynamy od skóry, tkanki podskórnej błony śluzowej.

00:12:13

Układu chłonnego jamy ust.

00:12:16

No i dalej Szyja uszy klatka, piersiowa JAMA brzuszna kończyny objawy neurologiczne, a więc to, czego uczono nas na studiach.

00:12:27

Jeśli wchodzi pacjent do gabinetu i ma takie obraz, jak widzicie państwo tutaj, my to nazywamy luko coria potocznie kocim refleksem. To jest to już z góry postawione rozpoznanie. To jest retino blast ma nowotwór, który jak najszybciej.

00:12:46

Powinien znaleźć się pod opieką specjalistów.

00:12:53

Zmiany skórne.

00:12:55

Zmiany skórne to przede wszystkim cechy skazy, kwot oczy i bodych. Będziecie mieli państwo na więcej? To także blubel mafin syndrome, czyli to zdjęcie, które widzicie państwo po prawej stronie ekranu.

00:13:09

Takie niebieskie plamy, no i wreszcie różnego rodzaju nacieki skórne albo pod postacią guzków, tak jak widać po lewej stronie u tego chłopca na dole takie zmiany mogą być w przypadku białaczki nie limfoblastycznej, czyli białaczki szpikowej.

00:13:28

Ale także w przypadku retino neuroblastoma albo pod postacią takich nacieków Skórnych, bladych albo Czerwonych. Jak na tym środkowym zdjęciu.

00:13:41

Jeśli pacjent ma żółtaczkę, to oprócz wszystkich innych przyczyn do tej żółtaczki doprowadzających, musimy pomyśleć o nowotworze wątroby o chorobie. Choć kina nie ziari niczym chłoniaków albo o białaczce.

00:13:56

Ale najczęstszą rzeczą, z którą zgłasza się pacjent do nas, do gabinetu. To jest powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli pacjent przychodzi z powiększeniem węzłów chłonnych, to pierwsza rzecz, jaka jest myśli węzeł odczyn nowy miał infekcję wcześniej zapalenia gardła, zapalenie zyl.

00:14:18

Poseł doszło do powiększenia węzłów chłonnych w wyniku wcześniej przebytej infekcji i to jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Takich przypadków jest zdecydowanie najwięcej.

00:14:31

Ale to także może być czynne proces zapalny, to może być ropień, ale to może być jeden z poniższych nowotworów, przede wszystkim chłoniaka albo białaczka.

00:14:45

Co nas powinno zaniepokoić, że wcześniej ten pacjent leczony był przeciwzapalnie. Te węzły nie uległy zmniejszeniu, choć przy chorobie hodgkina mogą się zmniejszyć po to, żeby za chwilę spowrotem urosną.

00:15:01

Ale w klinicznie, jak dotykamy te węzły, to one są twarde i niebolesne. Pacjent nie reaguje na nasz ucisk. To powinien być pierwszy ostrzegawczy sygnał.

00:15:16

2 ostrzegawczy sygnał to to, że te węzły się powiększają. Jeżeli mamy w czasie wywiadu, że węzły były wysokie, były duże, a potem z czasem one się trochę zmniejszyły, ale nadal są jeszcze, ale już nie takie duże jak poprzednio, a klinicznie są twarde i nie są bolesne.

00:15:36

No to można myśleć, że są to węzły od czynna, ale jeżeli ten węzłową towarzyszył trata masy ciała, temperatura bez żadnej uchwytnej przyczyny, poty nocne świąd skóry, to jest to bardzo niepokojący objaw. To samo niepokojącym objawem będzie powiększała. Mogę ze mna do Obojczyka wy po stronie lewej.

00:15:59

Dlaczego to jest tak zwany węzeł wartowniczy, czyli węzłów virchow, a tu kończy się przewód Piersiowy Wschód wspólne, a więc tutaj calach łąka, która z jamy brzusznej toczona jest przez klatkę, brzuch i klatkę piersiową.

00:16:17

Uchodzi tym samym wszystkie procesy nowotworowe dziejące się w obrębie jamy brzusznej, drogą chłonną. Do tego węzła mogą być przerzucane.

00:16:30

Jeśli węzeł roz bolesny, to najczęściej jest to węzeł nowotworowy.

00:16:35

EE węzły mogą dawać zaburzenia pasażu ucisk na nerwy kaszel to Wszystko zależy od okolicy na najbardziej niebezpieczny jest zespół żyły głównej górnej, czyli powiększone węzły w śródpiersiu, które uciskają na żyłę główną górną.

00:16:54

Jaki jest tego efekt? Krew dopływa do górnej połowy ciała, ale już powrót w jednostce czasu takiej samej ilości krwi.

00:17:04

Jest niemożliwy i to jest stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli mam powiększone węzły chłonne, to badam także skórę nad tymi zmianami.

00:17:16

Oczywiście patrzeć to twór jest symetryczny, patrzę czy szybko rósł i tu na tym zdjęciu macie państwo pokazane strzałka pokazuje rozstęp skórny.

00:17:28

Jeżeli mam rozstęp or na skórze w okolicy czynna w miejscu, gdzie znajdował się guz, to znaczy to, że ten guz urósł niesamowicie szybko, iż skóra się nie zdążyła zaadaptować do sytuacji i doszło do rozstępów.

00:17:46

Dalej patrzymy na konsystencję, patrzymy na hełm, bo tanie i rzecz niesamowicie istotna. Za każdym razem mając pacjenta w gabinecie, musimy na to dziecko spojrzeć ice każdej ze stron.

00:18:02

O, proszę popatrzeć na zdjęciu. Pierwszym widzimy bardzo wyraźny głos, ale na zdjęciu 2 już tego guza nie widać, bo on się rzutuje na szyję i na czaszkę na zdjęciu 3 widać wyraźnie zaburzeni wcięcia Szyjnego po stronie lewej, co oznacza, że tam jest jakiś guz, który wypycha skórę w tym miejscu.

00:18:28

I to jest powód, dla którego powiedziałem wcześniej konieczne jest usg jamy brzusznej. Jeżeli mam powiększony węzeł na dowoj trzykołowy po stronie lewej, aby zobaczyć czy nie jest to węzeł przerzutowy do z powodu zmian nowotworowych w jamie brzusznej.

00:18:48

Bardzo istotnym elementem w diagnostyce powiększonych węzłów chłonnych jest badanie usg. Jeżeli w badaniu usg mamy hipo ECHO denne węzły z małą, niewidoczną wnęką, te węzły są una czynione od torebkowo ani od wewnątrz te węzły są okrągłe, a nie podłużne. To znaczy, że jest to węzeł nowotworowy i takiego węzła takiego pacjenta należy skierować jak najszybciej.

00:19:18

Do onkologa.

00:19:20

Kolejny element badaniu przedmiotowego to jest oznacza szukanie wątroby. Jeżeli mam powiększenie wątroby, to mogę myśleć o białaczce chłoniak u, ale także o stłuszczeniu i marskości czy zapaleniu możemy myśleć o ropnia, chcą torbiele bombowcach, naczyniak ach, ale zmian nowotworowych nigdy nie wolno nam wykluczyć. To samo dotyczy powiększenia się.

00:19:50

Wiedziony będziemy mieli białaczki, chłoniaki, nie ziarnem czy chłoniak, złośliwy, choroby, spichrze nio we. Tutaj myślę przede wszystkim o chorobie goshe, która wcale nie jest taka rzadka wśród dzieci.

00:20:08

Damn objawy oczne wśród chorób nowotworowych objawy oczne to przede wszystkim wytrzeszcz, jeżeli mam wytrzeszcz, to muszę zobaczyć ten wytrzesz jest jednostronny. Czy ten wietrzysz jest obustronny? Jeżeli jest obustronny, to świadczy o tym, że mam wzmożone ciśnienie śrut.

00:20:29

Szkoły jeżeli jest jednostronny, to mamy jakiś proces. Najczęściej nowotworowy, który do tego wytrzeszczu doprowadza. Jak widzicie państwo cała masa różnego rodzaju nowotworów?

00:20:44

Do tego przyczynić się może al eł co corii mówiłem już wcześniej, pokazałem już państwu dziecko z Retiną blast Oma, ale.

00:20:54

Że może zdarzyć się oczopląs, może zdarzyć się zez i, to również mogą być objawy różnego rodzaju nowotworów albo guzów ośrodkowego układu nerwowego, albo neuroblastoma czy radio Mios Arką.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały